Z szycia odzieży do produkcji masek – los polskich przedsiębiorców

Wiele zakładów pracy, szwalni, małych i większych firm przebranżowiło się w ciągu ostatnich tygodni z szycia odzieży dla znanych marek modowych na produkcję deficytowego towaru – maseczek ochronnych na potrzeby handlu oraz w formie wsparcia dla szpitali.

Przypomnijmy, że od 16 kwietnia w Polsce obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, a więc poza miejscem zamieszkania: w sklepach, aptekach, urzędach, na targowiskach, w parkach i na ulicach, stąd duże zapotrzebowanie na maski ochronne. Wcześniej, przez dość długi czas od pierwszych potwierdzonych przypadków zakażenia SARS-CoV-2, władze wzbraniały się przed wprowadzeniem powszechnego obowiązku noszenia masek, a braki w zaopatrzeniu w środki ochrony osobistej w szpitalach i placówkach medycznych jeszcze umacniały tą postawę. Jednak w obliczu postępującej epidemii i planów odmrażania gospodarki, maski ochronne mogą być nieocenione w walce o nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

Prezydent Andrzej Duda powiedział niedawno – Ponad 200 szwalni zebraliśmy w wielką szwalnię. To firmy produkujące w Polsce i zatrudniające polskich obywateli, korzystające z polskich dostawców. To zarówno duże koncerny (4F, LPP, Ptak), jak i wiele mniejszych firm z całej Polski – dodał.

– Gdy wprowadziliśmy obowiązek noszenia maseczek, pojawiało się wiele pytań: skąd je brać, czy Polska będzie w stanie je zapewnić. Mamy teraz nie tylko maseczki z importu, ale również polskie, krajowe – powiedział prezydent.

Wiele gospodarnych, pomysłowych i przedsiębiorczych firm na kilka tygodni przed inicjatywą władz podjęło stosowne działania i rozpoczęło produkcję masek, zdobyło odpowiednie certyfikaty, przebadało produkty, aby spełnić wymogi sanitarne, higieniczne, jakościowe i prawne. Często polscy producenci oferują produkty z certyfikowanej włókniny o świetnych parametrach filtracji, lepszej jakości niż jednorazowe, zgrzewane maszynowo lub klejone wyroby sprowadzane z Chin. Najważniejsze, że dzięki aktywności i elastyczności wiele firm zamiast zwalniać pracowników i borykać się z brakiem płynności finansowej, funkcjonuje, daje zatrudnienie i świetnie sobie radzi w tych ciężkich warunkach. Wybierając maskę na swój prywatny użytek warto o nich pamiętać!

 

Dudek@e-oko.com