Silnik protetyczny – jakie ma zastosowanie?

Silnik protetyczny to specjalistyczne narzędzie ułatwiające pracę w klinikach i gabinetach stomatologicznych. Przy jego pomocy możliwe jest wykonanie wielu zabiegów dentystycznych, a także użycie wszelkiego rodzaju końcówek stomatologicznych, które do funkcjonowania potrzebują silnika i momentu obrotowego. Silnik protetyczny lub mikrosilnik protetyczny to precyzyjne narzędzie, którego z pewnością używa każdy technik dentystyczny. Z jego pomocą można obrabiać i szlifować i nawiercać półtwarde tkanki jamy ustnej oraz protezy.

 

Silniki protetyczne dzielimy na dwa rodzaje – szczotkowe i bezszczotkowe. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy, możemy wybrać tańsze rozwiązanie, czyli urządzenia szczotkowe, które posiadają elementy trące wymagające wymiany raz na jakiś czas oraz droższe silniki bezszczotkowe. Te pierwsze poza niską ceną charakteryzują się mniejszą prędkością obrotową, mocą, a także są nieco głośniejsze. Drugi rodzaj jest zdecydowanie mocniejszy, ale moc wzrasta wraz z ceną.

Jaki silnik protetyczny wybrać?

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że poważniejsze zabiegi stomatologiczne i z zakresu chirurgii szczękowo twarzowej potrzebują silnika o prędkości obrotów około 36000 obrotów na minutę. Są to na przykład takie zabiegi jak ekstrakcja zęba czy też leczenie endodontyczne – kanałowe. Właśnie z tego względu warto rozważyć zakup silnika bezszczotkowego o dużej prędkości, który jest uniwersalny i pasuje niemal do każdej rękojeści. Silnik protetyczny powinien mieć niewielkie rozmiary, aby nie stanowił problemu w użytkowaniu i nie powodował przeciążenia ręki w czasie pracy.

 

Ważny jest również poziom głośności. Im niższy tym zabieg  jest przyjemniejszy zarówno dla dentysty, jak i pacjenta. To, co dodatkowo ułatwia pracę to regulowana rękojeść, a także elastyczny kabel, który pozwala na swobodne ruchy lekarza wokół pacjenta. Do poważniejszych zabiegów takich jak leczenie kanałów korzeniowych zęba używa się mikrosilników endodontycznych, dzięki którym można dotrzeć w trudno dostępne miejsca lub też wykonać małe nawiercenia w zębie nie wykorzystując w tym celu dodatkowej siły. Silniki prostetyczne to komfort, wygoda i precyzja w gabinecie stomatologicznym. Ich użycie z całą pewnością gwarantuje usunięcie wszelkich niedoskonałości w pracy.

Konserwacja silnika protetycznego to podstawa

 

Mimo że konserwacja silnika protetycznego nie powinna stanowić dla nikogo problemu, jest to bardzo ważny element pracy, o którym często się zapomina. Czyszczenie i dezynfekcja w autoklawie wydłuża żywotność urządzenia i zapobiega jego awariom. Trzeba pamiętać, że silniki protetyczne są używane w gabinecie lub klinice na co dzień i pracują na pełnych obrotach praktycznie przez cały dzień. Co jakiś czas należy je rozkręcić i oczyścić z kurzu pyłu i drobinek, które dostają się do środka. Wtedy mamy pewność, że unikniemy poważniejszych awarii, a silnik posłuży nam długie lata. Elementy silnika protetycznego przed włożeniem do autoklawu należy po prostu delikatnie rozkręcić, aby ich nie uszkodzić i poddać procesowi oczyszczania z wszelkich zanieczyszczeń. Jest to niezbędne nie tylko z punktu technicznego, ale także dla bezpieczeństwa pacjentów.

Czy obsługa silnika protetycznego jest skomplikowana?

 

Na początku może wydawać się, że obsługa silnika protetycznego jest trudna, jednak z całą pewnością każdy stomatolog pokocha to narzędzie. Po paru użyciach można przyzwyczaić się do urządzenia i nauczyć się jak dokładnie funkcjonuje. Dzięki niemu wszystkie zabiegi mogą być wykonywane z najwyższą starannością, co zwiększa jakość obsługi i przyciąga pacjentów do gabinetu. Dodatkowo aktualnie wiele silników protetycznych, jakie są na rynku, zawiera wbudowaną pamięć wewnętrzną, dzięki której można zapisać kilka najczęściej używanych programów i nie trzeba przejmować się tym żeby za każdym razem przeznaczać czas na ustawienia i zapoznawanie się z instrukcją obsługi. Silniki protetyczne to urządzenia o ergonomicznym kształcie mające na celu maksymalnie ułatwić i udoskonalić pracę techników dentystycznych i stomatologów.

 

Dudek@e-oko.com