Ogrzewacze akumulacyjne – energooszczędność i ekologia w jednym

Zastanawiasz się nad idealnym rodzajem ogrzewania do Twojego domu? Jesteś na etapie projektowania domu, a może dotychczasowe rachunki są za wysokie i szukasz ekonomicznego rozwiązania? W dzisiejszych czasach bardzo ważne jest zmniejszanie kosztów, a oszczędzanie połączone z ekologią to strzał w dziesiątkę. Ogrzewacze akumulacyjne to idealny wybór do ogrzewania Twojego gospodarstwa domowego. To nowoczesny i energooszczędny sposób ogrzewania, a dodatkowo całkowicie pozbawiony emisji szkodliwych substancji do atmosfery, jakie powstają w przypadku tradycyjnych rozwiązań takich jak na przykład kominki na drewno lub węgiel. Piece akumulacyjne to nowoczesny design i komfort użytkowania w jednym. Sterowanie pilotem i pełna kontrola ogrzewania są nieocenione na co dzień.

Jak działają piece akumulacyjne?

 

Piec akumulacyjny kumuluje ciepło wewnątrz dzięki namagnetyzowanym cegłom, metalowej obudowie oraz zespołowi izolatorów. Skumulowane ciepło może być oddane do otoczenia w dowolnym wybranym przez nas momencie, dzięki czemu minimalizujemy straty energii. Piec akumulacyjny przekształca energię elektryczną na cieplną. Urządzenia podłączamy bezpośrednio do puszki, możemy powiesić je na solidnej ścianie lub postawić na podłodze jak tradycyjny kaloryfer. Najlepiej, żeby przy montażu był obecny doświadczony elektryk, ponieważ piece mogą wymagać  specjalnej instalacji 380 V. Jedno urządzenie ogrzeje nam jedno pomieszczenie, dlatego warto przekalkulować, ile jednostek grzewczych jest nam potrzebnych. Im mniej mamy pomieszczeń w domu tym ekonomiczniej.

 

Piece akumulacyjne są dość ciężkie i duże dlatego warto przemyśleć dobrze ich umiejscowienie. Zaletą jest to, że są stosunkowo płaskie, a nowoczesny design sprawia, że dopasowują się do prawie każdego wnętrza, zwłaszcza jeśli jesteśmy dopiero na etapie projektowania i możemy od razu uwzględnić piece akumulacyjne w projekcie.

 

Ważna jest odpowiednia izolacja w domu, a także przeliczenie, jaka moc i wielkość urządzenia jest nam potrzebna do konkretnego pomieszczenia. Jeśli dokładnie dobierzemy te parametry, ogrzewanie akumulacyjne będzie najbardziej wydajne,

Ogrzewacze akumulacyjne i ich największe zalety

 

Jeśli korzystasz w domu z instalacji fotowoltaicznej ogrzewacze akumulacyjne to prawie bezkosztowe ogrzewanie domu. Nie martw się, jeśli nie masz paneli solarnych, ta opcja dla Ciebie również jest ekonomiczna. Skorzystaj z systemu dwutaryfowego u dostawcy prądu. Ładuj piec i gromadź ciepło w momencie, kiedy stawki są najniższe – czyli przeważnie w nocy, a w dzień ciesz się z wytworzonej energii cieplnej. Dodatkowo piece akumulacyjne dynamiczne pozwalają Ci na swobodne decydowanie, kiedy i w jakim tempie piec oddaje ciepło do otoczenia.

 

Drugi rodzaj pieca – ogrzewacz statyczny po naładowaniu oddaje ciepło niezależnie od Twojej kontroli do momentu wychłodzenia. Warto zainwestować w piec dynamiczny, aby mieć pełną kontrolę nad ciepłem w swoim domu. Szereg dodatkowych opcji jak system „otwarte okno”, termostat, wygodny wyświetlacz, zegary ułatwiają nam znacznie obsługę urządzeń. System „otwarte okno” zapobiegnie stratom energii, jeśli na przykład zapomnimy zamknąć okno po przewietrzeniu sypialni i wyjdziemy z domu.

Zakup ogrzewacza akumulacyjnego – z jakimi kosztami muszę się liczyć?

 

Koszt pieca akumulacyjnego w zależności od parametrów takich jak pojemność i moc to od kilkuset do 4000 złotych. Przy dużej ilości pomieszczeń suma wychodzi duża, jednak zdecydowanie rekompensują ją późniejsze miesięczne koszty ogrzewania. W domu około 200 m2 wynoszą one od 2000 do 2500 złotych. W przypadku fotowoltaiki koszty będą dużo niższe. Warto zastanowić się nad takim nowoczesnym rozwiązaniem. Jest ono dodatkowo przyjazne dla środowiska i bezpieczne, ponieważ nie niesie ze sobą ryzyka pożaru ani zatrucia tlenkiem czadu jak w przypadku innych rodzajów ogrzewania. Ogrzewacz akumulacyjny może być też dodatkowym grzejnikiem w domu i dogrzewać nam pomieszczenie w zimniejsze dni.

Dudek@e-oko.com