Farbowanie włosów w domu – o czym trzeba pamiętać?

Farbowanie włosów w domu to rozwiązanie, które bardzo chętnie stosuje wiele kobiet i wielu mężczyzn. Okazuje się, że ten proces nie jest trudny, jednak trzeba przestrzegać kilku najważniejszych zasad. Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do farby do włosów i postępować zgodnie z nią! Co jeszcze jest ważne podczas farbowania włosów w domowym zaciszu?

 

 

Trwałość koloryzacji włosów

 

Skuteczne i bezpieczne farbowanie włosów w domu pozwoli nam uzyskać wymarzony kolor pasm. Przedtem jednak trzeba zastanowić się nad tym, na jak długo chcemy zafarbować włosy. Trwałość koloryzacji dzieli się na trzy poziomy. Można skorzystać z farb zmywalnych, półtrwałych lub trwałych, zgodnie ze swoimi preferencjami. Jeżeli pragniemy poeksperymentować i szukamy dla siebie najlepszego koloru, możemy zdecydować się na nietrwałe farby w postaci szamponetek, sprayów lub saszetek. W tym wypadku kolor dosyć szybko się zmywa. Z kolei środki półtrwałe utrzymują się na włosach dłużej – to przykładowo szampony koloryzujące z substancjami alkalizującymi. Zmieniają one pH włosa i sprawiają, że barwnik może wniknąć w jego strukturę.

 

Najdłużej na włosach utrzymują się farby trwałe, jednakże w tej sytuacji nasze pasma będą potrzebować solidnej regeneracji. Zazwyczaj są to dwuskładnikowe produkty do samodzielnego wymieszania, dzięki którym rozjaśnimy lub przyciemnimy pasma.

 

 

Wymarzony kolor włosów

 

Jak znaleźć idealny kolor farby do włosów dla siebie? Raczej nie powinniśmy kierować się zdjęciem modelki na opakowaniu. Warto zerknąć na tył opakowania, gdzie znajdziemy wskazówki producenta co do tego, jak kolor może prezentować się na różnych odcieniach. Jeżeli mamy siwe pasma, zwróćmy uwagę, czy producent farby do włosów zapewnia ich pełne pokrycie. W razie rozjaśniania pasm, wybrać należy kolor bardziej przypominający naturalny odcień naszych włosów, a przy przyciemnianiu wybierzmy kolor jaśniejszy.

 

 

Farbowanie włosów w domu

 

Przed farbowaniem włosów koniecznością jest wykonanie próby uczuleniowej (na 48 godzin przed farbowaniem). Składniki farby zawsze mieszamy zgodnie z instrukcją i przestrzegamy zaleceń producenta! O czym jeszcze warto pamiętać? Jeśli nie chcemy martwić się pozostałością plam na skórze, zabezpieczmy ją wazeliną lub tłustym kremem. Trwałe farby nakładamy na nieumyte włosy, gdzie sebum stanowi naturalną ochronę. Oczywiście wcześniej trzeba dokładnie wyszczotkować włosy i podzielić je na sekcje, korzystając przykładowo ze spinki-żabki lub klipsa fryzjerskiego.

 

Fryzjerzy rekomendują farbowanie włosów od tylnej części głowy (potylicy) – tutaj włosy są najgrubsze i potrzebują nieco więcej czasu, aby złapać dany kolor. Potem przechodzimy do włosów przy karku, na szczycie głowy, na przodzie i przy skroniach. Po upływie wskazanego czasu zwilżamy włosy niewielką ilością wody, robimy lekki masaż i zmywamy farbę oraz nakładamy odżywkę. Pofarbowane włosy będą wymagały odpowiedniej pielęgnacji, najlepiej z pomocą kosmetyków przeznaczonych do włosów po farbowaniu.

Author

tomasz.okonski@xann.pl

https://beesafe.pl/porady/gdzie-wyrzucic-opony/ https://motulinka.com/kp/spiworki/spiworki-do-spania/z-nogawkami/ Wąska dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft