Ochrona znaków towarowych nie dotyczy jedynie grafik i tekstów
Od niedawna nowością są znaki towarowe dźwiękowe, które żaden sposób nie mogą być opisane słowami, czy grafiką. Z tego powodu rejestracja ich w urzędzie patentowym była trudna, bo wymagała pisemnego zgłoszenia na wniosku. Oczywiście słowa w przełożeniu na dźwięk zawsze mogą być inaczej zrozumiane. Podobnie z oddaniem obrazu artysty – to co o nim napiszemy Niezależnie od tego jak dogłębna będzie recenzja zawsze będzie czymś innym niż jest obraz.
Wychodząc naprzeciw narastającym problemom związanym z rejestracją dżingli, melodii reklamowych, charakterystycznych dla niektórych Marek dźwięków – szczególnie w branży muzycznej czy ogólniej audiowizualnej, a nawet w branży gier lub nowych technologii te znaki mają duże znaczenie.
Od niedawna można zarejestrować znak towarowy dźwiękowy, który jest innego rodzaju znakiem od standardowych znaków graficznych. Musi to zostać podkreślone we wniosku, a w załączeniu do rejestracji należy podesłać pliki w odpowiednim formacie.
Ochrona tego typu znaków towarowych jest wymagająca bo nie wiemy jak zmieni się prawo w kontekście rejestracji tych znaków i na ile będzie ona skuteczna. Dlatego aby podjąć działania zapobiegawcze musimy wytężyć swoją pracę i spróbować zapobiegać wszystkim potencjalnym zagrożeniom podrobienia lub wykorzystania owych znaków.
Warto podkreślić co daje tego typu ochrona:
Przede wszystkim oferuje monopol wykorzystania znaku, nikt inny nie będzie mógł go wykorzystać do swoich celów, teoretycznie nawet się nim zainspirować. Mając już chroniony znak Można zażądać zaprzestania wskazanego działania, wyciągnięcia rekompensaty za szkodę lub za wykorzystanie znaku dźwiękowego.