Jakie są konsekwencje jazdy na rezerwie?

Każdy samochód wyposażony jest w specjalne elementy czy też czujniki informujące o niskim poziomie paliwa. Mimo to wiele osób ignoruje takie ostrzeżenia. Efektem tego jest nagłe zatrzymanie samochodu na trasie. Istnieje również wiele innych nieprzyjemnych konsekwencji jeżdżenia na rezerwie.

 

Wielu kierowców do ostatniej chwili jeździ na rezerwie z powodu roztargnienia i nie tylko. Nagłe wyczerpanie paliwa to nie tylko przymusowy postój. Sytuacja taka może również doprowadzić do uszkodzenia jednostki napędowej w pojeździe.

Po zapaleniu się kontrolki rezerwy, auto może jeszcze przejechać około 50 km bez konieczności zmiany stylu jazdy. Można też pokonać nawet 100 km na rezerwie w przypadku unikania gwałtownego przyspieszania i korzystania z pełnej mocy silnika. Warto więc przestrzegać zasad ekonomicznej jazdy.

 

Jak się zachować po zapaleniu się kontrolki paliwa

Jak widać liczba kilometrów, jaką można pokonać na rezerwie jest spora. Nie należy jednak zwlekać z tankowaniem po zapaleniu się kontrolki stanu paliwa. Należy od razu poszukać najbliższej stacji benzynowej i uzupełnić brak paliwa. Ryzykowne jest również jeżdżenie na rezerwie w nieznanej okolic, w której trudno znaleźć stację paliw. W razie czego warto wspomóc się nowoczesnymi technologiami i poszukać najbliższych stacji korzystając z telefonu z dostępem do Internetu.

 

Brak paliwa na dojazd do najbliższej stacji – co zrobić w takim przypadku?

W przypadku braku posiadania paliwa umożliwiającego dojazd do pobliskich stacji, należy po prostu jechać w jednym kierunku przestrzegając zasad ekonomicznej jazdy. W nowoczesnych pojazdach warto utrzymywać obroty na poziomie 1300 – 1500 obrotów na minutę. Zakres ten jest bowiem najbardziej oszczędny. Na szczęście na terenie Polski, sieć stacji paliw jest bardzo rozległa, więc prędzej czy później powinno udać się znaleźć punkt tankowania zanim całkowicie skończy się paliwo. Po przejechaniu ponad 100 km, lepiej jest zatrzymać pojazd i iść pieszo w kierunku stacji. W ostateczności można skorzystać z usług pomocy drogowej, która zajmuje się między innymi dowozem paliwa.

 

Rezerwa podczas jazdy autostradą

Podczas jazdy autostradą, po zapaleniu się kontrolki rezerwy, należy unikać powolnej jazdy i ryzykowania zatrzymania auta na drodze szybkiego ruchu. O wiele lepiej jest skorzystać z najbliższego zjazdu i poszukać stacji paliw. W przypadku unieruchomienia auta na autostradzie, trzeba będzie wezwać pomoc drogową uprawnioną do holowania na drogach szybkiego ruchu.

 

Tankowanie pojazdu z kanistra

Wlewy we współczesnych autach są zbudowane tak, aby umożliwić łatwe wlewanie paliwa z kanistrów. Aby odblokować zabezpieczenie, należy skorzystać z wężyka gumowego ze sztywną końcówką lub lejka. Wystarczy jeden kanister i pojemności 5 litrów. Po uzupełnieniu paliwa można będzie spokojnie dojechać na najbliższą stację paliw.

 

Czym jeszcze grozi jazda na rezerwie?

Nagłe unieruchomienie pojazdu w najmniej odpowiednim czasie i miejscu to nie jedyny problem. Wskazania przedstawiane przez elektroniczne systemy mogą być niedokładne. Po wyczerpaniu paliwa do układu zasilania trafiają różne zanieczyszczenia ze zbiornika. Mogą one doprowadzić do zabrudzenia i uszkodzenia filtrów, pompy paliwa oraz wtryskiwaczy. Elementy te są bardzo wrażliwe i kosztowne. Brak paliwa może również doprowadzić do zapowietrzenia układu paliwowego. Nowsze silniki są w stanie odpowietrzyć się same, jednak w przypadku starszych jednostek napędowych konieczne jest skorzystanie ze specjalnej pompki, która znajduje się pod maską. Czasami konieczny jest preparat samostart ułatwiający uruchomienie silnika, po jego wtryśnięciu do kanału dolotowego.

W skrajnej sytuacji musisz skorzystać z lawety. Polecamy 2  firmy: auto laweta z Poznania i autolaweta ze Zgorzelca – Niemcy.

Dudek@e-oko.com

zobacz więcej zobacz więcej earchmarket24.com