Jak sprawić, żeby inwentaryzacja w sklepie była łatwiejsza?

Handel detaliczny, czy hurtowy jest zdecydowanie jednym z łatwiejszych sposobów na zapewnienie sobie zysków. Na początek konieczna jest niemała inwestycja, która jednak jak najbardziej się opłaca. Raz na jakiś czas konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji asortymentu. Jak można ją sobie ułatwić?

Po co właściwie jest inwentaryzacja?

We współczesnych sklepach wykorzystuje się komputerowe systemy sprzedażowe, które służą między innymi do przechowywania aktualnych informacji o stanach magazynowych. Należy jednak wiedzieć, że informacje w komputerze, a stan faktyczny to zupełnie inne rzeczy i mogą wystąpić między nimi pewne różnice. Inwentaryzacja służy właśnie do tego, żeby te różnice wyłapać.

Do czego to jest potrzebne? Dzięki inwentaryzacji można zaktualizować dane o stanach magazynowych, co między innymi znacznie ułatwia wykonywanie zamówień. Właściciel sklepu po prostu wie wtedy, co dokładnie ma na stanie i w jakiej ilości. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w przypadku sklepów o sporym metrażu, w których kontrola nad asortymentem w inny sposób może w ogóle nie być możliwa. W dłuższej perspektywie właściwe zarządzanie stanami magazynowymi pozwala na uatrakcyjnienie oferty i zwiększenie osiąganych zysków.

Co zrobić, żeby inwentaryzacja była łatwiejsza?

Inwentaryzacja towaru w sklepie nie jest łatwym zadaniem. Wymaga czasu i pracy. Najlepiej jest, jeżeli w czasie jej trwania sklep nie jest otwarty. Jednym z narzędzi, które mogą ją znacząco ułatwić, jest system AMS Optiest. Informatyczne systemy tego rodzaju polegają na użyciu do sprawdzania towaru specjalnego kolektora danych z czytnikiem kodów kreskowych.

Następnie dane z kolektora przesyłane są do komputera, gdzie w krótkim czasie następuje porównanie z zapisanymi stanami magazynowymi. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że w ten sposób oszczędza się przede wszystkim pracę, a więc również pieniądze i czas. Szybsza inwentaryzacja sprawia również, że czas zamknięcia sklepu jest krótszy.

System AMS Optiest – gdzie jeszcze się sprawdzi?

Zalety systemu AMS Optiest nie kończą się bynajmniej na wymienionych powyżej. Koniecznie trzeba wspomnieć również o możliwościach, jakie system ten daje w zarządzaniu biurem i dokumentacją. Dzięki temu archiwizacja dużych ilości dokumentów jest o wiele łatwiejsza.

System sprawdza się również w sklepach internetowych, w których znacznie ułatwia kompletowanie zamówień. Zastosowanie znajduje również we wszelkiego typu hurtowniach i magazynach, w których usprawnia zarządzanie przepływem towaru.

Więcej informacji znajdziesz na stronie System AMS Optiest.

Dudek@e-oko.com

Industrialna półka wisząca do łazienki w stylu loft live url zobacz