Emigracja zarobkowa – jak zadbać o rodzinę?
Decyzja o wyjeździe za granicę do pracy często poprzedzona jest tygodniowymi kalkulacjami, rozważaniami. Wyjazd oznacza nie tylko konieczność zorganizowania sobie życia w obcym kraju, ale też konieczność zabezpieczenia losu naszych bliskich. Część osób decyduje się na to, aby rodzina wyjechała za granicę razem z nimi. To olbrzymie wyzwanie, ale też szansa na lepsze życie.
Dlaczego decydujemy się na wyjazd z kraju?
Emigracja wiąże się przede wszystkim z chęcią poprawienia swojej sytuacji ekonomicznej i podniesieniem stopy życiowej. Poza granicami kraju znajdujemy nie tylko lepsze zatrudnienie i zarobki, ale też lepsze szkoły czy środowisko do życia dla naszych bliskich. Decydując się na pracę poza Polską stawiamy na rozwój – zdecydowana większość firm zatrudniająca obcokrajowców na stanowiskach specjalistycznych dba o to, aby stale podnosili oni swoje kwalifikacje poprzez liczne szkolenia czy kursy – jest to świetna inwestycja w pracownika, a jednocześnie dbanie o to, aby firma stale się rozwijała.
Jak zadbać o rodzinę podczas długiej nieobecności za granicą?
Chcąc zapewnić odpowiedni byt naszym bliskim warto skorzystać z pomocy socjalnej oferowanej przez państwa, które chętnie zatrudniają obcokrajowców. Jednym z takich krajów są nasi zachodni sąsiedzi, Niemcy. Zasiłek rodzinny Kindergeld w Niemczech to pieniądze przysługujące każdemu dziecku, kiedy rodzic pracuje na warunkach niemieckich i posiadaj nieograniczony obowiązek podatkowy. Kindergeld przyznawane jest dzieciom do 24 roku życia pod warunkiem kontynuowania nauki, jak również dzieciom niepełnosprawnym bez ograniczeń wiekowych, o ile niepełnosprawność zostanie stwierdzona przed ukończeniem przez dziecko 18 roku życia. Kindergeld jest wypłacane co miesiąc, a jego wysokość może nieznacznie zmieniać się względem roku poprzedniego – wynika to z korekty inflacyjnej.