Separacja – koniec małżeństwa?

Z  biegiem lat do idealnego niegdyś małżeństwa mogą wkradać się problemy, które z czasem coraz bardziej narastają, stając się barierą oddalającą od siebie dwoje ludzi. Małżeństwa stojące na rozdrożu często decydują się na separację. Czym jest stan separacji? Czy musi być ona wstępem do rozwodu? Sprawdź!

Czym  jest separacja?

Separacja jest środkiem prawnym stosowanym wtedy, kiedy osoby będące w małżeństwie nie są pewne, czy chcą dalej dzielić ze sobą życie. Separacja może być umowna albo uregulowana prawnie. Mimo tego, że separacja jest znacznie mniej radykalnym krokiem niż rozwód, pociąga za sobą poważne konsekwencje. Między osobami pozostającymi w separacji ustaje możliwość dziedziczenia po sobie, pojawia się obowiązek alimentacyjny i rozdzielność majątkowa. Jednak, w przeciwieństwie do rozwodników, pary będące w separacji nie mogą wejść w nowe formalne związki ani wrócić do nazwiska panieńskiego.

Szansa na nowy początek

Separacja wcale nie musi być stanem poprzedzającym rozwód. Życie z dala od partnera w założeniu ma być szansą na spojrzenie na problemy małżeńskie z dystansu. Ważne jest, aby małżonkowie nie traktowali separacji jako okazji do nawiązywania nowych znajomości. Czas rozłąki należy traktować jak terapię – prowadzić rozmowy na neutralnym gruncie, wsłuchiwać się w potrzeby partnera, chodzić na randki z małżonkiem. Po jakimś czasie życia w separacji można przywrócić małżeństwu moc prawną.

Porada prawnicza

Przed złożeniem wniosku do sądu o separację, warto poznać wszystkie konsekwencje swojego kroku. Ostateczną decyzję pomoże Ci podjąć zaufany prawnik. Na stronie adwokat-katowice.info.pl/sprawy-rodzinne znajdziesz więcej praktycznych informacji.

 

 

 

 

 

Dudek@e-oko.com