Rodzaje hostingów – sprawdź, co wybrać

Chcesz założyć stronę internetową, ale nie jesteś pewien, jaki hosting wybrać i na co zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań? Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jakie rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Czym jest hosting?

Hosting stron www to rodzaj usługi polegający na wykupieniu miejsca na serwerze – właśnie na nim przechowywane są dane twoje strony internetowej. W zależności od oferty usługi mogą się bardzo różnić, warto więc zwracać uwagę na szczegóły umowy.

Hosting płatny czy darmowy?

Darmowy hosting ma tylko jedną zaletę – brak kosztów. Niestety lista potencjalnych wad może być bardzo długa: od wyświetlania nierzadko bardzo natrętnych reklam, przez powolne działanie aż po awarie i brak dostępu do kopii zapasowych. Jeśli poważnie myślisz o prowadzeniu działalności w internecie, darmowe hostingi radzimy omijać szerokim łukiem.

Parametry, na które musisz zwrócić uwagę

Wybierając hosting musisz zwrócić uwagę na takie elementy jak:

  • szybkość działania – nikt w końcu nie lubi, kiedy strona wczytuje się zbyt długo,
  • bezpieczeństwo – tutaj warto także zwrócić uwagę na zgodność z RODO,
  • oferowane technologie – zdecydowanie najpopularniejsze są PHP i MySQL (z nich korzystają np. strony oparte na WordPressie), ale jeśli twoja strona wykorzystuje mniej popularne technologie, warto się upewnić, czy hosting oferuje dla nich wsparcie,
  • limit powierzchni dyskowej – czyli mówiąc inaczej, ile miejsca mogą zając twoje dane,
  • limity transferu lub użytkowników – firmy hostingowe rozliczają się z reguły wg limitu transferu (czyli liczby pobranych danych przez użytkowników) lub limitu użytkowników (czyli liczby osób, które odwiedzają stronę w danym miesiącu),
  • backupy, czyli kopie zapasowe – warto sprawdzić, jak często są tworzone i jak długo przechowywane.

Radzimy także dowiedzieć się, co dzieje się w przypadku przekroczenia wykupionych limitów – niektóre firmy hostingowe potrafią w takich wypadkach w ogóle wyłączyć stronę internetową i to nierzadko bez informowania właściciela. Co gorsza, zdarzają się również kary finansowe za przekroczenie limitów – i to czasem dość wysokie.

Hostingi dedykowane i VPS

W przypadku niewielkich stron firmowych lub blogów hosting współdzielony jest jak najbardziej wystarczającą opcją. Istnieją jednak także inne rozwiązania – hostingi dedykowane oraz tak zwane VPS-y, czyli Virtual Private Servers. W przypadku hostingu dedykowanego otrzymujemy serwer (maszynę) tylko na własne potrzeby – nie dzielimy miejsca z innymi, a co za tym idzie nie jesteśmy narażeni na problemy, które mogą wyniknąć z ich działań.

Opcją pośrednią pomiędzy serwerami dedykowanymi a współdzielonymi są VPS-y. W tym wypadku dzielimy jedną maszynę z innymi użytkownikami, ale jesteśmy od nich odseparowani. Zazwyczaj firma hostingowa daje gwarancję zasobów, które zostają przypisane do twoje usługi.

 

Dudek@e-oko.com

https://motulinka.com/kp/spiworki/spiworki-do-spania/z-nogawkami/ https://motulinka.com/kp/rozki-beciki-niemowlece/muslinowe-beciki-muslinowe/ Wąska dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft