Kupno samochodu używanego: ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji ma nowy właściciel?

Zakup samochodu z rynku wtórnego oznacza konieczność dopełnienia wielu formalności. Jedną z nich jest ubezpieczenie swojego nabytku. Aby nie narazić się na przykre konsekwencje (przede wszystkim finansowe), należy podpisać umowę  z ubezpieczycielem w określonym terminie. Ile czasu masz na ubezpieczenie samochodu po rejestracji? Sprawdź!

Podpowiadamy, Ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji ma nabywca

Zastanawiasz się, ile czasu na ubezpieczenie samochodu po rejestracji ma strona kupująca? Zgodnie z przepisami, nowy właściciel musi podpisać umowę z ubezpieczycielem w dniu rejestracji pojazdu. Nierzadko polisa poprzedniego właściciela nie wygasa zaraz po sprzedaży samochodu. W takim przypadku można przepisać umowę na nowego właściciela. Ponadto, na barkach kupującego spoczywa obowiązek sprawdzenia, czy auto ma ważne badania techniczne. Jeśli nie, to właśnie od wizyty na stacji diagnostycznej powinien zacząć dopinanie wszystkich formalności.

Brak ubezpieczenia

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego powinien wiedzieć, że kupno ubezpieczenia OC jest obowiązkiem określonym przez polskie prawo. Niedostosowanie się do przepisów będzie miało poważne konsekwencje. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może nałożyć na zapominalskiego kierowcę karę finansową. Jej wysokość zależy od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku, typu pojazdu oraz liczny dni bez ochrony. W tym roku kary za brak OC kształtują się następująco:

  • 1-3 dni – 1200 zł dla samochodu osobowego i 1810 zł dla ciężarowego;
  • 4-14 dni – 3010 zł dla samochodu osobowego i 4520 zł dla ciężarowego;
  • powyżej 14 dni – 6020 zł dla samochodu osobowego i 9030 zł dla ciężarowego.

 

 

 

 

Dudek@e-oko.com

https://absenting.com.pl/przemyslowy-szlif-w-twoim-domu-sekret-mebli-loftowych/ https://dowiedz-sie.com.pl/ogrzewacze-tarasowe-i-ogrodowe-nowa-era-na-twoim-tarasie/ https://huddled.com.pl/hoker-industrialny-z-oparciem-komfort-i-styl-w-jednym/