Kiedy stosuje się pomiary siły

Nowoczesne technologie dają ogromne możliwości, ale jednocześnie mogą stwarzać także pewne zagrożenia dla użytkowników. Zwłaszcza tam, gdzie ma się do czynienia z automatyką lub energią elektryczną, trzeba zachować ostrożność. Dlatego też wykonywane są tzw. pomiary siły w celu sprawdzenia, czy np. zastosowany materiał wytrzyma obciążenia.

Pomiar siły – w jaki sposób dokonać?

Najogólniej mówiąc do pomiaru siły służą różnego rodzaju urządzenia zwane siłomierzami. Na rynku dostępne są bardziej lub mniej precyzyjne modele, które różnią się także między sobą pod kątem ceny. Można mieć do czynienia z pomiarami sił takich jak np. siła ciężkości, siła nacisku lub siła rozciągania. Stosowanie specjalistycznych urządzeń do sprawdzania wartości siłowych w sposób profilaktyczny może zapobiec awariom i sytuacjom potencjalnie niebezpiecznym dla człowieka, np. dla pracowników danego zakładu przemysłowego. Można nabyć miernik mechaniczny lub cyfrowy. Ten drugi daje zdecydowanie dokładniejszy wynik i posiada pamięć wewnętrzną do zapisywania dokonanych pomiarów.

Najlepsze czujniki tensometryczne i nie tylko

Pomiar siły jest powszechnym badaniem, jeśli chodzi o wagi przemysłowe, aby nie doszło do zbyt dużych obciążeń i w konsekwencji do zniszczenia towarów. Współczesne wagi wyposażone są także w czujniki zapobiegające nadużyciom. Bardzo dokładne wyniki dają np. czujniki tensometryczne, czyli tzw. tensometry. Ich największą zaletą są ergonomiczne kształty. Na sensor24h.pl oferowane są różnego rodzaju czujniki, a także usługi związane z ich wymianą, i montażem. Czujniki siły przydają się też w instalacjach, w których nadmierny przepływ mógłby powodować nieprawidłowe funkcjonowanie lub awarie urządzeń i sprzętów.

Dlaczego pomiar siły jest tak ważny?

Mierzenie siły w przemyśle jest wręcz nieodzowne. Ponieważ innowacyjne systemy automatyczne są już na bardzo wysokim stopniu zaawansowania, nie można sobie pozwolić na żadne pomyłki. Na sensor24h.pl można np. uzyskać wsparcie przy budowie złożonych systemów produkcyjnych. Pomiary siły są istotne przy prawidłowej pracy maszyn zakładowych, instalacji elektrycznych, układach mechanicznych, czy szafach sterowniczych. Brak dokonania pomiaru może skutkować nie tylko usterkami, ale także dużo poważniejszymi konsekwencjami. Mogą być nimi pożary instalacji i całych hal zakładowych, wypadki ludzi, w których narażone jest zdrowie, a nawet życie czy też niezgodne z przeznaczeniem działanie maszyn, i urządzeń. Zachowanie należytych środków ostrożności jest zatem konieczne.

Więcej informacji znajdziesz na stronie pomiar siły.

Dudek@e-oko.com

https://beesafe.pl/porady/ile-kosztuje-zalozenie-gazu-w-samochodzie/ https://bestiae.pl/transformacja-przedpokoju/ zobacz