Jakie zadaszenie na taras wybrać?

Chcąc uzyskać maksymalny komfort podczas domowego wypoczynku, coraz więcej osób decyduje się na zadaszenie tarasu. Nie jest to rozwiązanie generujące duże koszty, a pozwala skutecznie ochronić się przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi i spędzać czas na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. W tym miejscu pojawia się jednak podstawowe pytanie – jakie wybrać zadaszenie na taras? Oto najpopularniejsze rozwiązania!

Po pierwsze – poliwęglan

Choć mogłoby się wydawać, że najlepszym sposobem na zadaszenie tarasu jest tradycyjne szkło, w praktyce częściej polecanym rozwiązaniem jest poliwęglan. To popularne zadaszenie na taras (https://fixly.pl/kategoria/zadaszenie-tarasu)  jest z jednej strony lżejsze, a z drugiej – jako tworzywo sztuczne – o wiele bardziej wytrzymałe od szkła. Dzięki temu masz pewność, że przygotowany wcześniej stelaż utrzyma taką konstrukcję, a jego trwałość będzie bardzo wysoka na przestrzeni wielu lat. Poliwęglan skutecznie przepuszcza światło, nie ograniczając użytkownikom dostępu do promieni słonecznych, a do tego prezentuje się nowocześnie i pasuje do większości tarasów.

Czy rozwiązanie to ma jakieś wady? Niestety – tak. Przede wszystkim jest nieodporne na promieniowanie ultrafioletowe, w wyniku czego może niszczeć w ciągu kolejnych lat użytkowania. Co więcej, nagrzewa taras (szczególnie gdy zakupisz tańszy poliwęglan o gorszych parametrach) i może gromadzić się na nim woda deszczowa – dlatego warto pamiętać o tym, że musi być umieszczony pod odpowiednim kątem.

Po drugie – szkło

Wspomnieliśmy o nim już wcześniej i mimo jego pewnych wad, warto do niego wrócić. Aby jednak sprawdziło się jako zadaszenie na taras, musisz wybrać szkło hartowane, nazywane również bezpiecznym. Jest ono o wiele bardziej wytrzymałe od tego tradycyjnego i inwestując w nie, masz gwarancję jego trwałości na przestrzeni wielu lat. Jego atutem jest również fakt, że nie niszczeje pod wpływem promieniowania ultrafioletowego i prezentuje się okazale przez bardzo długi czas.

Oczywiście nawet szkło hartowane nie jest wolne od wad. Przede wszystkim nagrzewa się do wysokich temperatur, co może mieć wpływ na komfort użytkowników. Tym, co wpływa na większą popularność poliwęglanu, jest również cena szkła – takie zadaszenie może okazać się nawet kilkukrotnie droższe.

Po trzecie – materiał

Coraz większą popularnością cieszą się w ostatnim czasie materiałowe zadaszenia, wykonywane najczęściej z płóciennych żagli ogrodowych lub poziomych rolet rzymskich. Z jednej strony takie rozwiązanie zapewni odpowiednio dużo cienia i tym samym komfort użytkownikom, a z drugiej nie ograniczy całkowicie dostępu do światła słonecznego. Co więcej, jego montaż jest niezwykle prosty, a do tego duża liczba dostępnych materiałów daje ogrom możliwości jeżeli chodzi o wybór kolorystyki czy wzornictwa zadaszenia.

Niestety, materiał będzie przepuszczał wodę deszczową, a jego odporność na działanie np. wiatru będzie o wiele mniejsza niż szkła czy płyt poliwęglanowych.

 

Dudek@e-oko.com