Jak działa i jakie zastosowanie ma czujnik nacisku?

Czujniki nacisku to specjalne urządzenia, których głównym zadaniem jest zamienienie energii mechanicznej na energię elektryczną. Możliwe jest to do zrealizowania poprzez wykrycie siły nacisku bezpośrednio na wybraną powierzchnię. Nacisk automatycznie konwertowany jest na sygnał elektryczny. Wartość prądu lub napięcia jest proporcjonalna względem siły nacisku.

Jak to działa?

Oporowy czujnik nacisku zbudowany jest z dwóch warstw, które izolowane są elektrycznie względem siebie. W momencie, gdy dojdzie do przyłożenia siły nacisku bezpośrednio na warstwę wierzchnią to osłona izolacyjna naciska na warstwę aktywną. To właśnie na tej warstwie rozmieszczono specjalne punkty pomiarowe. Przy bardzo dużej sile nacisku stopniowo zmniejsza się rezystancja styku pomiędzy poszczególnymi punktami pomiarowymi.

Jeżeli chodzi o warstwę przewodzącą to jest ona podłączona pod źródło zasilania napięciem pomocniczym. Odwzorowanie przyłożonej siły można odczytać za pośrednictwem przetwornika analogowo-cyfrowego. Otrzymane wyniki najczęściej prezentowane są na nowoczesnych wyświetlaczach LCD.

Jak zamontować czujnik nacisku?

Wybranie porządnego czujnika nacisku to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważne jest również to, aby prawidłowo go zamontować co niestety nie jest prostym zadaniem. Nowoczesne czujniki nacisku wykonane są przeważnie z bardzo delikatnych materiałów, dlatego też podczas montażu należy zachować szczególną ostrożność.

W pierwszym etapie prototypowania dobrym pomysłem jest podłączenie czujnika bezpośrednio do płytki stykowej w bezpośredni sposób. Skorzystać można także z pomocy popularnych zacisków typu krokodylki. Wielu producentów dołącza także dodatkowe złącza ARK, które wyposażone są w zaciski śrubowe.

Przy wielu urządzeniach istnieje także możliwość przylutowania czujników nacisku bezpośrednio do płytki PCB. W tym konkretnym przypadku należy zadbać o idealną czystość grota lutowniczego. Nawet w przeciągu kilku sekund niestety może dojść do podtopienia poszczególnych warstw czujnika. Ewentualnych uszkodzeń nie da się już naprawić.

Jakie zalety mają czujniki oporowe?

Przy pomiarach laboratoryjnych i użytkowych najczęściej używa się niezawodne czujniki oporowe. Ich największym atutem jest nie tylko duża czułość, ale również niespotykana dokładność. Czujniki oporowe wyróżniają się małymi wymiarami i wysoką odpornością na przypadkowe drgania i lekkie wstrząsy.

Oporowy czujnik nacisku zaprojektowany został w taki sposób, aby sprawnie pracować zarówno w wysokich temperaturach, jak i również w różnych ciśnieniach. Czujniki oporowe bez problemu można umieszczać nawet na powierzchniach zakrzywionych.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujnik nacisku.

Dudek@e-oko.com

https://storage.googleapis.com/ubezpieczenie-szkolne/index.html https://motulinka.com/kp/ubranka-dla-dzieci-i-niemowlat/czapeczki-dla-dzieci-i-niemowlat/ zobacz wiecje