Jak dbać o baterię w laptopie

Podstawową zaletą laptopa jest to, że jest on urządzeniem mobilnym. Niewielkie gabaryty i bateria, dzięki której możesz pracować z dowolnego miejsca. Nawet tam, gdzie nie masz pod ręką gniazdka. Oczywiście, o ile bateria w Twoim urządzeniu jest w dobrej kondycji. Czy wiesz jak o nią dbać, aby jak najdłużej cieszyć się jej dobrymi parametrami?

Jak ładować laptopa?

Wśród wielu osób panuje przekonanie, że laptopa ładować należy dopiero wtedy, gdy bateria całkowicie padnie. Czy tak jest naprawdę? Jeśli nie masz pewności zawsze możesz zapytać sprzedawcę w sklepie, np. w laptopy Warszawa jak prawidłowo dbać o kondycję baterii, aby służyła Ci jak najdłużej.

Zatem co z tym ładowaniem? Mitem jest, że trzeba czekać. Wręcz przeciwnie, eksperci wskazują, że całkowite rozładowanie nie jest korzystne. Teraz stosowane są akumulatory nowszej technologii, dlatego zamiast czekać, aż bateria padnie – podłącz laptopa do źródła prądu już w momencie, gdy komputer sygnalizuje ok. 20-30% poziom naładowania. Nie dopuszczaj w miarę możliwości do jej całkowitego rozładowania.

Tak, jak i całkowite rozładowanie, tak i stałe ładowanie wpływa niekorzystnie na czas pracy baterii. Kupując sprzęt na komputery Warszawa sprzedawca z całą pewnością wyjaśni Ci dlaczego.

Korzystaj z narzędzi Windows

Fajne narzędzia do monitorowania pracy baterii oferuje sam Windows. Jednym z nich jest tryb oszczędzania baterii. Istotą działania jest kontrola poziomu naładowania urządzenia i gdy będzie on niski, to komputer ograniczy aktywność, w tym np. przekazywanie powiadomień do niezbędnego minimum. W trybie oszczędzania baterii ekran świeci z mniejszą mocą.

Dostarczającym dużo informacji o zużyciu baterii jest systemowe narzędzie monitorujące, które aplikacje są najbardziej drenujące i obciążające urządzenie i baterię. Rozwiązanie to pozwala sprawdzić działające w tle aplikacje i w miarę możliwości – wyłączyć je, aby zwiększyć wydajność baterii.

Jeśli chcesz wydłużyć czas pracy na baterii to możesz ograniczyć jasność ekranu.

Dudek@e-oko.com