Żarówki LED do samochodu, jakie zalety?

Rynek motoryzacji już jakiś czas temu obrał praktycznie jeden kierunek w kwestii oświetlenia samochodów, którego jak na razie mocno się trzyma. Zostały nim lampy LED, które znalazły zastosowanie zarówno w przypadku oświetlenia zewnętrznego pojazdów, czyli reflektorów, kierunkowskazów i świateł tylnych, jak i wewnętrznego. Dlaczego tak się stało? Jakie zalety niesie ze sobą oświetlenie LED?

 

Żarówki LED w aucie – co to daje?

Lampy LED są dzisiaj jedną z najbardziej ekonomicznych i efektywnych technologii oświetleniowych. Ich energooszczędność, trwałość oraz świetne parametry luminescencyjne doskonale odnalazły się w motoryzacji. Stosując żarówki LED w miejscu tradycyjnych halogenów czy ksenonów, można zaoszczędzić sporo energii, co przekłada się na mniejsze zużycie zarówno paliwa, jak i alternatora czy akumulatora.

Żarówka LED do swojego działania potrzebuje nawet 10 razy mniej energii niż żarówka halogenowa.

Ponadto żarówki LED za sprawą swojego szerokiego widma świetlnego, są doskonałym wsparciem dla kierowcy poruszającego się drogą w czasie zmroku. Lampy LED pozwalają bowiem na wyraźniejsze dostrzeganie przeszkód, za sprawą lepszego kontrastu i ostrości. Co ważne, LED-y odznaczają się wysokim współczynnikiem S/P, co gwarantuje doskonałą widoczność nawet przy niższej intensywności światła.

Kolejną olbrzymią zaletą, jaką odznacza się oświetlenie LED, jest również jego nieprzeciętna żywotność, która w zależności od producenta i typu żarówki może wynieść od 20 000 to nawet 50 000 godzin.

Fabryczne oświetlenie LED

W nowych samochodach coraz częściej oświetlenie LED jest montowane kompleksowo, zarówno w przypadku oświetlenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Dzięki temu producenci zwiększają energooszczędność samochodu oraz efektywność jego oświetlenia. W przypadku fabrycznie montowanych reflektorów LED mamy z reguły do czynienia z całym modułem LED.

Dlatego też wymiana pojedynczej żarówki LED w takich samochodach nie jest raczej możliwa. Nie jest to jednak problemem. Z reguły żywotność tego typu modułów ma bowiem wystarczyć na cały okres eksploatacji samochodu. Jeśli jednak przydarzy się jakaś usterka, trzeba liczyć się najczęściej z koniecznością wymiany całego modułu na nowy.

Montaż oświetlenie LED w starszych autach

Żarówki LED można także stosować w starszych modelach samochodów. Jednak nie wszędzie. O ile w przypadku wewnętrznego oświetlenia auta (np. podsufitka, schowki, oświetlenie drzwi, bagażnika itp.) można zamontować żarówki LED będące odpowiednikiem żarówek tradycyjnych (zob. ofertę żarówek LED do wnętrza auta w sklepie iParts.pl), o tyle w przypadku oświetlenia zewnętrznego nie jest to takie proste.

Jeśli reflektory naszego auta dostosowane są do żarówek halogenowych czy ksenonowych, to nie będziemy mogli zamontować w nich żarówek LED. Chociaż takie odpowiedniki są dostępne na rynku i określa się je jako retrofity. Taka zamiana nie jest jednak legalna.

W przypadku gorszej jakości retrofitów problemem jest brak kompatybilności z reflektorami dostosowanymi do innych typów żarówek. Niestety przyczynia się to zazwyczaj do oślepiania innych kierowców i złej widoczności. Co prawda istnieją już żarówki LED dostosowane do reflektorów halogenowych, ale jak na razie nie mają one homologacji, co także wyklucza ich legalne użytkowanie.

Dudek@e-oko.com

ldwideracewalking.com iw.pl