Ustawa o zakazie handlu w niedzielę – co musisz wiedzieć?
Nowe prawo o ograniczeniu działalności handlowej w niedziele i święta wymaga od nas precyzyjnego planowania weekendowych zakupów. Co warto wiedzieć o kontrowersyjnej ustawie?
Ważne zmiany w kalendarzu świąt i dni wolnych
Od 2018 roku obowiązuje nas tzw. ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. Wytycznym dokumentu podlegają pracodawcy i pracownicy branży handlowej, ale też konsumenci, którzy odczuwają wpływ weekendowego ograniczenia dostępu do sklepów stacjonarnych. Oto podręczna ściąga, pokazująca przebieg zmian w tworzeniu kalendarza niedziel handlowych:
- projekt ustawy przyjęto w 2017 roku,
- ustawa weszła w życie w marcu 2018 roku – od tego czasu weekendowe zakupy robimy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca oraz w niedziele przedświąteczne,
- 2019 to rok kolejnych zmian – od początku roku możemy wykonać zakupy stacjonarne w ostatnią niedzielę miesiąca (plus standardowo w niedziele przedświąteczne),
- 2020 – dzięki wdrożeniu kolejnych zmian handel w niedziele ograniczy się do siedmiu dat. Zakupy zrobimy w niedziele przedświąteczne oraz w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.
Wyjątki od zakazu, które warto znać
Na szczęście istnieją wyjątki obejmujące zarówno typ określonych placówek, jak i kategorie produktów, które nie podlegają ograniczeniu handlu. Aktualnie ustawa przewiduje aż 32 wyjątki. Konsumenci powinni wiedzieć, że w niedziele niehandlowe mogą wciąż wykonać zakupy m.in.:
- na stacjach paliw,
- w placówkach pocztowych,
- w sklepach znajdujących się w obiektach hotelarskich,
- w sklepach zlokalizowanych na dworcach i w portach lotniczych,
- w środkach transportu,
- w aptekach i lecznicach dla zwierząt.
Zakazem nie są objęte sklepy i hurtownie odzieży oraz wybrane placówki o przeważającej działalności handlowej, związanej m.in. ze sprzedażą:
- pieczywa, lodów i produktów cukierniczych,
- kwiatów i wieńców,
- dewocjonaliów,
- prasy,
- wyrobów tytoniowych,
- gier losowych,
- pamiątek turystycznych,
- towarów z automatów.
Co z zakupami przedświątecznymi?
Kolejny wyjątek dotyczy niedziel tzw. gorącego okresu handlowego, czyli ostatniej niedzieli przed Wielkanocą i dwóch niedziel przed Świętami Bożego Narodzenia. Zgodnie z ustawą są to niedziele handlowe. Ewentualne ograniczenie w tych dniach może dotyczyć jedynie godzin pracy placówki. Co istotne, wyjątek od zakazu będzie także obowiązywać w 2020 roku.
Miłośnicy komfortowych zakupów w okresie przedświątecznym mogą skorzystać z szerokiego asortymentu sklepów online. Zakup prezentu przez Internet staje się popularną, sprawdzoną i – co warto podkreślić – bezpieczną alternatywą dla zakupów stacjonarnych (zwłaszcza gdy poszukujemy gadżetów z nietypowym motywem typu na przykład nosacze; nawiązujące do zawodów, których nadruki nie są nazbyt popularne czy powszechne jak – pozycjoner, budowlaniec lub programista lub do mniej popularnych hobby jak manga czy anime), więc jeśli chcemy zaopatrzyć się w modny prezent na święta to e-sklep będzie bardzo dobrą opcją.
- Standardy jakości i szybkości obsługi klienta w sklepach online są regularnie podnoszone, a konsument ma coraz więcej praw i możliwości. Wśród najważniejszych z punktu widzenia klienta warto wymienić np.: różne metody płatności, możliwość zakupu na raty, opcję darmowej dostawy, rabaty za lojalność i sprawdzone opinie.
Dodatkowa zaleta? Klienci sklepów online nie muszą martwić się aktualnym kalendarzem niedziel handlowych. Wystarczy nacisnąć przycisk „potwierdź zakup” i wybrać opcję dostawy.