Jak pielęgnować powierzchnie z marmuru?

Marmur to jeden z najbardziej pożądanych w ostatnim czasie materiałów wykończeniowych.Ten naturalny kamień cechuje się wyjątkowym wyglądem i przywodzi na myśl luksusowe wnętrza. Aby jednak elementy dekoracyjne, ściany i posadzki z marmuru przez długie lata prezentowały się nienagannie, muszą być w odpowiedni sposób pielęgnowane. Ważne jest nie tylko regularne czyszczenie kamienia naturalnego, ale też impregnacja i nabłyszczanie go. Jak powinna wyglądać prawidłowa konserwacja elementów z marmuru?

Marmur- piękny, lecz delikatny kamień naturalny

Marmur cieszy się ogromną popularnością wśród projektantów wnętrz ze względu na różnorodność kolorów i zachwycające walory estetyczne. Efektu, który daje marmur, nie można przyrównać do jakiegokolwiek innego kamienia. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nieprawidłowa konserwacja marmuru lub zupełny jej brak może łatwo go uszkodzić i odebrać mu cały pierwotny urok. Marmur ma porowatą powierzchnię, co oznacza, że łatwo przywiera do niego brud i różne zanieczyszczenia. Łatwo jest go na trwałe uszkodzić i spowodować nieestetyczne zarysowania, które w świetle będą mocno widoczne. Czy wrażliwość marmuru oznacza, że najlepiej zrezygnować z niego jako materiału wykończeniowego? Wcale nie! Trudno o bardziej elegancki i luksusowo wyglądający kamień. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji i regularnemu czyszczeniu, marmurowe podłogi, ściany, kafelki czy blaty będą zachwycać swoim pięknem przez naprawdę długi czas! Kiedy już poznamy podstawowe zasady konserwacji tego kamienia naturalnego, musimy zaopatrzyć się w wysokiej jakości preparaty, które pomogą nam dbać o jego powierzchnię. Szeroki wybór środków chemicznych do pielęgnacji marmuru można znaleźć tutaj: https://www.e-akemi.com/impregnaty-do-kamienia-c-1.html.

Pielęgnacja marmuru- kilka ważnych wskazówek

Marmurowe powierzchnie należy regularnie przecierać miękką ściereczką z mikrofibry i wodą. Jeśli jakiś płyn niechcący wyleje nam się na marmur, trzeba jak najszybciej go wyczyścić. Silne środki chemiczne, kwasy owocowe, a nawet ocet mogą zniszczyć kamień- stanie się matowy i poszarzały. Dlatego lepiej nie ryzykować i odłożyć na bok niesprawdzone, domowe metody oraz wątpliwej jakości preparaty. Zamiast tego co kilka miesięcy należy dokładnie wyczyścić posadzkę, blat czy kafle przy użyciu dedykowanego środka do pielęgnacji kamienia naturalnego, na przykład dostępnego w tym sklepie: https://www.e-akemi.com. Przed zastosowaniem takiego preparatu powierzchnia musi być odpowiednio przygotowana i oczyszczona z kurzu oraz brudu. Kiedy stosujemy impregnat na większej powierzchni, możemy rozprowadzić go przy pomocy skórzanej irchy. Dzięki temu nabierze blasku i nie powstaną na niej nieestetyczne smugi. Co jakiś czas można też nabłyszczyć marmur, co sprawi, że będzie prezentował się jeszcze bardziej elegancko. Na rynku dostępne są preparaty, które dają efekt mokrej tafli i powodują, że kamień intensywnie odbija światło. Dzięki takim regularnym zabiegom marmur zachowa swój doskonały wygląd na długo!

Dudek@e-oko.com