Geometria i naprawy ciężarowych samochodów

Serwis samochodów ciężarowych jest bardzo ważny w przypadku posiadania większej floty samochodów ciężarowych. Naprawy należy wykonywać regularnie jednocześnie sprawdzając stan innych pojazdów. W przeciwnym razie problemy mogą się nawarstwić sprawiając, że nagle trzeba będzie wykonać bardzo dużo różnorodnych napraw co może pochłonąć sporo pieniędzy i czasu. Przykładem działań, które wykonują serwisy jest geometria i naprawy ciężarowych samochodów po różnych stłuczkach czy wypadkach. Na czym to polega?

 

Na czym polega geometria i ogólna naprawa ciężarówek?

 

Wiele mówi się o poprawnej geometrii samochodów ciężarowych jednak wiele osób nie wie czym ona tak naprawdę jest. Geometria w przypadku samochodów ciężarowych to poprawne ustawienie układu jezdnego – i nie chodzi tutaj tylko o opony ale również oś pojazdu, która ustawiona w złej płaszczyźnie może spowodować bardzo dużo szkód. Wiele osób nawet nie sprawdza geometrii pojazdów ciężarowych jednak w ich przypadku (są bardzo długie i ciężkie) jest to bardzo ważne! Źle ustawiona geometria może poważnie wpływać na wiele parametrów bardzo ważnych z perspektywy przedsiębiorcy. Są nimi większa eksploatacja kół, a to oznacza szybsze wymiany i stratę większej ilości pieniędzy. Kolejną kwestią jest oczywiście spalanie paliwa, które z perspektywy przedsiębiorców jest bardzo ważne (zwłaszcza w dzisiejszych czasach). Chodzi tutaj o ceny bo nawet kilka procent wzrostu spalania w skali miesiąca dla kilku samochodów ciężarowych danej firmy może zrobić naprawdę pokaźną różnicę. Do tego dochodzi jeszcze zmęczenie kierowcy, który stale musi bacznie uważać czy przypadkiem nie zjeżdża z wyznaczonego pasa ruchu co dla niego jest również męczące.

 

Oczywiście oprócz ustalenia prawidłowej geometrii do tego dochodzi jeszcze tradycyjna naprawa samochodów ciężarowych. Wymiany filtrów, olejów, regeneracja akumulatorów czy usterki silnika to tylko kilka z ogromnej ilości bardzo często wykonywanych napraw.

 

Podsumowanie

 

Naprawy samochodów ciężarowych w regularnych terminach są bardzo ważne. Nie wolno o nich zapominać, a oddając samochód do przeglądu zawsze warto przeanalizować jego geometrię.

Dudek@e-oko.com

rs-gisor.org zobacz zobacz