Żeglowanie po wybrzeżu Chorwacji: informacje wstępne

Żeglowanie po Chorwacji wynajętym jachtem staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Nie jest to drogie – ceny mogą być porównywalne do tych spotkanych na polskich Mazurach. Natomiast pogoda i widoki są zdecydowanie ciekawsze nad Adriatykiem. Dodatkowo, na południu Europy zawsze można liczyć na dobrą pogodę. Poniżej kilka informacji dla wybierających się do Chorwacji, aby trochę pożeglować.

W którym rejonie Chorwacji wart wynająć jacht?

Chorwacja to kraj, w którym znajdziemy mnóstwo firm czarterujących jachty. Najwięcej znajduje się w Środkowej Dalmacji, jednak warto szukać w zasadzie wszędzie: od Dubrovnika, po Pulę na Adriatyku. Osoby, które mają duże doświadczenie w żeglowaniu po wodach Chorwacji polecają najbardziej rozpocząć od okolic Trogiru: tam właśnie znajduje się najwięcej urokliwych zatoczek, które zaspokoją potrzeby nawet najbardziej wymagających turystów. Mamy tam małe porty rybackie, w których można kupić świeże owoce morza i zjeść coś w jednej z małych tawern rozlokowanych przy wybrzeżu. Można tam także zobaczyć kilka ciekawych miasteczek, których tradycja, architektura i gościnność mieszkańców na długo pozostanie w naszej pamięci.

Kiedy jest najlepszy czas na żeglowanie po Chorwacji?

Warto udać się tam w okolicach kwietnia i maja. Pogoda nas z pewnością zadowoli (wrócimy opaleni), a ceny nie będą jeszcze tak bardzo wysokie jak w okresie między początkiem sierpnia a końcem września. Wtedy w Chorwacji przypada szczyt sezonu turystycznego.

Ile kosztuje czarter jachtów w Chorwacja?

Rozbieżność cenowa może być bardzo duża. Wiele zależy od terminu, o czym wspomnieliśmy wcześniej (omijajmy sierpień i wrzesień). Na cenę wpływa stopień wyposażenia jachtu, czyli najbardziej luksusowe jachty i największe jednostki są oczywiście najdroższe. Znacznie tańsze będą żaglówki niż jachty motorowe. Cena za tydzień pływania jachtem po Chorwacji może wahać się od 1500 do 3 tys. euro. Tydzień liczony jest zawsze od soboty do soboty. Istnieje możliwość znalezienia taniego last minute – tutaj jednak trzeba decydować się w ostatniej chwili. Trzeba też w takiej sytuacji mieć już gotowe pozwolenie od armatora, o które standardowo należy rozpocząć starać się na dwa tygodnie przed wypłynięciem na morze.

Czarter jachtów w Chorwacji organizuje Agencja Żeglarska Kubryk

Dudek@e-oko.com