Zalety i wady posiadania własnego mieszkania

Posiadanie własnego mieszkania bez wątpienia ma wiele zalet, ale warto również zwrócić uwagę na występujące wady. Niejeden młody mieszkaniec Legnicy marzy o tym, aby być posiadaczem takiego mieszkanka w centrum miasta, skąd jest blisko nie tylko do ulubionego klubu, ale również supermarketu.

Składnik majątku oraz możliwość jego dowolnej aranżacji.

Z pewnością największą zaletą własnego mieszkania jest fakt, iż stanowi ono składnik majątku, z którym możemy robić wszystko. Można w nim zarówno mieszkać, jak i wynająć, aby generowało dochód. Nawet kupując mieszkania w kredycie, po jego spłacie będzie ono naszą własnością.

Bardzo ważny jest fakt, iż własnościowe mieszkanie można urządzić w dowolny sposób, czego nie można powiedzieć o takim wynajmowanym. Ściany można malować w dowolnych kolorach, w wybranym momencie można przeprowadzić remont bez pytania kogokolwiek o zgodę, a także można kupić dowolnie wybrane wyposażenie.

Koszty zakupu mieszkania.

Koszt zakupu mieszkania na własność ni należy niestety do najtańszych. Decydując się na mieszkanie położone w centrum Legnicy, należy liczyć się z tym, że będzie ono dużo droższe niż na obrzeżach miasta. Bardzo często osoby decydujące się na zakup własnego mieszkania są zmuszone zaciągnąć kredyt, który później muszą przez lata spłacać.

Zakup mieszkania to niestety nie jedyny koszt. Należy również liczyć się z tym, że konieczne będzie także jego urządzenie, a czasem nawet wyremontowanie co generuje dodatkowe koszty. Oprócz tego trzeba liczyć się z tym, że podczas jego użytkowania konieczne będą również bieżące naprawy, które w niektórych sytuacjach mogą się okazać bardzo drogie.

Ewentualna sprzedaż mieszkania i zakup nowego.

W przypadku zmiany pracy lub też powiększenia się rodziny może się okazać, iż konieczna będzie przeprowadzka. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ zarówno sprzedaż starego, jak i zakup nowego mieszkania to dosyć spory koszt transakcyjny.

Niestety zakup mieszkania jest dużo trudniejszy niż wynajem, gdyż ceny takich nieruchomości zwłaszcza w centrum Legnicy są dużo wysokie. Wszystko oczywiście zależy od metrażu mieszkania, które chcemy zakupić, jednak bardzo często taki zakup wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu.

Tekst powstał we współpracy z firmą Modernbud oferującą mieszkania w Legnicy

Dudek@e-oko.com