Wyposażenie łazienki

Łazienka jest niezwykle ważnym pomieszczeniem w każdym domu i mieszkaniu. Być może urządzanie jej wydaje się proste i oczywiste. Tymczasem, istnieje bardzo wiele rzeczy, nad którymi musimy zastanowić się, podczas planowania łazienki. Jakie dylematy musimy rozstrzygnąć?

Prysznic czy wanna

Jedną z podstawowych decyzji, jaką trzeba podjąć podczas urządzania łazienki jest wybór pomiędzy prysznicem i wanną. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.
Przede wszystkim powinniśmy przyjrzeć się swojemu trybowi życia. Czy na co dzień mamy czas na długie kąpiele w wannie czy preferujemy jednak krótki, szybki prysznic? Czy w naszym domu są dzieci, które chętnie popluskałyby się w wannie? Czy mieszkają z nami osoby starsze, którym łatwiej będzie wejść pod prysznic niż do wysokiej wanny? Przed podjęciem decyzji warto też spytać o zdanie wszystkich domowników – jak oni widzą tę kwestię.
Dobrą opcją dla wszystkich osób niezdecydowanych lub dla tych, którzy nie znoszą kompromisów jest postawienie w łazience wanny, która częściowo jest obudowana jak prysznic. Takie rozwiązanie sprawia, że nie musimy z niczego rezygnować i, w razie potrzeby, możemy skorzystać z prysznica, ale również przysługuje nam kąpiel w wannie.

Miejsce na pralkę

Łazienka często jest niewielkim pomieszczeniem, o bardzo ograniczonym metrażu. Możemy mieć zatem problem z umieszczeniem w niej wszystkich pożądanych elementów.
Jednym z bardziej newralgicznych sprzętów jest pralka. O ile nie wyobrażamy sobie zrezygnować z umywalki czy toalety, pralka nie musi już koniecznie stać w łazience. To duży sprzęt, zajmujący wiele miejsca. Jeśli mamy w domu lub w mieszkaniu więcej przestrzeni w innym pomieszczeniu, na przykład w kuchni lub kotłowni, warto przemyśleć postawienie pralki właśnie tam. Być może znajdzie się również obok trochę miejsca na suszarkę, na której powiesimy mokre ubrania.

Dodatki

Niebagatelnymi elementami, które mogą całkowicie zmienić charakter łazienki są również dodatki, detale. Ciekawą linią owych dodatków jest na przykład umbra. Kolorowe kubeczki na szczotki do zębów czy mydelniczki mogą ożywić nawet smutną i szaro-burą łazienkę. Co więcej – jeśli dana kolorystyka nam się znudzi, za pomocą dodatków możemy zmienić ją i na miejsce żółtego wprowadzić na przykład rządy niebieskiego.

Urządzanie łazienki stawia nas zatem przed wieloma decyzjami, które warto dobrze podjąć, aby pomieszczenie to było ładne, przyjemne, a przede wszystkim wygodne praz funkcjonalne – z takiej łazienki naprawdę miło się korzysta.

Materiały do artykułu dostarczyła firma Barokko.

Dudek@e-oko.com