Wymarzony dom dla swojej rodziny

Coraz większa ilość Polaków decyduje się na budowę własnego domu. Zazwyczaj decyzja ta podejmowana jest przede wszystkim w momencie powiększania się rodziny – konieczna jest wtedy dodatkowa przestrzeń, aby każdemu mieszkało się wygodnie i komfortowo. Wybudowanie domu w obecnych czasach w Polsce jest znacznie prostsze niż jeszcze 20-30 lat temu. Mamy nieograniczony dostęp do materiałów budowlanych, ekip budowlanych. Barierą mogą okazać się jedynie pieniądze. Od czego zacząć planowanie budowy domu?

Podstawą jest oczywiście posiadanie kawałka ziemi z zezwoleniem do budowy. Większość z nas szuka miejsca na rogatkach miasta, blisko przyrody. Niestety, takie działki zazwyczaj są dość kosztowne, dlatego musimy przygotować się na większe wydatki. Jeśli pragniemy zaoszczędzić możemy poszukać działki z dala od miasta lub też takiej, która ze względu na swoje rozmiary nie odpowiada większości kupujących. Szukając działki blisko lasu musimy również pamiętać, że naszymi sąsiadami będą dzikie leśne zwierzęta – mogą one szkodzić w przyszłym ogrodzie lub też zagrażać zwierzętom domowym.

Projekt domu – skąd go wziąć?

Dawniej najpopularniejszą drogą na zdobycie projektu domu było zgłoszenie się do architekta i stworzenie wspólnie z nim projektu domu odpowiadającego naszym potrzebom. Tworzenie takiego projektu zajmowało około miesiąca – w tym czasie nanoszone były również poprawki. Końcowa akceptacja jest równocześnie zielonym światłem do rozpoczęcia budowy. Dzisiaj coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych projektów są szkieletowe domy drewniane tworzone  z gotowych prefabrykatów. Z pewnością największa zaletą tego rozwiązania jest fakt, że plan architektoniczny jest gotowy od ręki, dzięki czemu szybko możemy rozpocząć budowę. Ponadto, domy kanadyjskie są gotowe do odbioru już po 3-4 miesiącach od momenty rozpoczęcia prac! Drugim ważnym aspektem są finanse – koszt inwestycji i utrzymania są zaskakująco niskie i często nie wymagają zaciągania kredytów na niebotyczne kwoty, co wymusza na inwestorach budowa domu murowanego.

Dudek@e-oko.com