Wydruk sublimacyjny- co warto wiedzieć?

Bujny rozwój technologiczny w XXI wieku sprawił, że świat rozwinął się praktycznie pod każdym względem. Jednym z elementów, który znacznie uległ ewolucji jest druk. Nowoczesną formą, która niesie za sobą szereg zalet jest druk sublimacyjny.

Czym jest druk sublimacyjny?

Sam druk sublimacyjny związany jest bezpośrednio z oddziaływaniem wysokich temperatur. Drukowanie sublimacyjne to proces, który dzieli się na kilka istotnych etapów. Pierwszy z nich to klasyczny wydruk grafiki czy wzoru na papier. Jednakże kolejny etap obejmuje przeniesienie wydruku na tkaninę. Nie bez znaczenia jest również rodzaj materiału z jakiego korzystamy. Może to być tkanina, papier bądź plastikowa karta.

Na co zwrócić uwagę podczas wydruku?

Samo korzystanie z drukowania sublimacyjnego niesie za sobą także kilka ograniczeń. Przede wszystkim istotnym elementem jest rodzaj stosowanej tkaniny. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór poliestru. Znosi on dobrze wysokie temperatury, co jest głównym wymogiem. Co do jakości wydruku to musi być on na prawdę wysokim poziomie. Kolory muszą być dobrze nasycone, krawędzie ostre, zachowując przy tym głębie ostrości. Stosowanie innych tkanin nie ma najmniejszego sensu, ponieważ nie poradzą sobie one w wysokich temperaturach.

Nadruki na tkaninach – temperatury

Wysokie temperatury to jakie właściwie? W przypadku wydruku sublimacyjnego są to wartości od 180 do 210 stopni. Oprócz dobrania prawidłowej temperatury trzeba także zwrócić uwagę na czas wydruku, który nie powinien trwać dłużej niż 40 sekund.

Zalety sublimacji

Sublimacja to przede wszystkim szereg zalet z tym związane. Przy pomocy tego procesu można uzyskać wydruki na ubraniach o na prawdę dobrej jakości. Można wykonać każdy wzór i grafikę, dlatego też możliwości są nieograniczone. W grę wchodzi również ekologia. Atramenty, z których korzysta się podczas sublimacji to atramenty wodne. Godne pochwały są także same możliwości pod względem wydruku. Można wytworzyć nawet jedynie jedną sztukę bądź próbkę. Nie można więc narzekać na brak elastyczności pod tym kątem.

Zastosowanie

Drukowanie sublimacyjne to przede wszystkim nadruki na tkaninach. Można więc spotkać je na ubraniach dla młodzieży czy sportowców. Ponadto stosowane są one na piórnikach, plecakach, obrusach czy poduszkach. Jak widać wydruki sublimacyjne można spotkać na każdym kroku.

Dudek@e-oko.com

https://easi-ta-events.com/czy-warto-kupic-nieruchomosc-w-karczewie/ https://adoptastate.org/nowy-kask-jezdziecki-na-co-zwrocic-uwage/ http://tofiq.org/system-brc-co-nalezy-o-nim-wiedziec/