Własna restauracja

Wiele osób marzy o prowadzeniu swojego biznesu. Wizja bycia swoim własnym szefem jest kusząca. Do tego niektóre sposoby zarabiania wydają się szczególnie atrakcyjne. Jednym z nich jest prowadzenie własnej restauracji. Któż nie chciałby gościć ludzi w pięknym, miłym miejscu i podawać im pyszne posiłki? Jednak rynek gastronomiczny nie jest łatwy ani pusty. Musimy na nim liczyć się z bardzo dużą konkurencją. O czym należy więc pamiętać, kiedy startujemy z własnym biznesem w tej gałęzi?

Profil

Trudno jest dzisiaj zaistnieć z restauracją, która oferuje wszystkiego po trochu – dwa rodzaje makaronu, kilka dań kuchni śródziemnomorskiej, burgery, pizze, trochę kuchni polskiej. Aby przyciągnąć do siebie klientów powinniśmy być wyraziści i określić jakiś konkretny profil naszej knajpy. Może to być kuchnia polska, kuchnia włoska albo po prostu naleśniki na sto sposobów. Specjalizacja nie tylko przyciągnie do nas konkretnie zainteresowanych klientów i sprawi, że restauracja będzie traktowana bardziej poważnie, ale również ułatwi nam życie – trudno jest mieć w menu sto dań, przechowywać świeże składniki potrzebne do wykonania ich wszystkich i jednocześnie podawać je w miarę szybko.

Danie dnia

Dobrym sposobem na przyciągnięcie klientów jest oferowanie tak zwanego dania dnia – codziennie jeden z obiadów może być w promocyjnej cenie. Warto zainwestować w stojak reklamowy, który postawimy przed wejściem do restauracji i będziemy wpisywać na niego dania z dzisiejszej oferty. Często przyciąga to dodatkowych klientów. Stojak reklamowy jest za to niewielkim wydatkiem, więc przedsięwzięcie naprawdę się opłaca.

Obsługa

W restauracji obok jakości jedzenia niezwykle ważny jest również sposób obsługi. Od początku zadbajmy o to, aby była ona na jak najwyższym poziomie. Starannie dobierajmy sobie zespół kelnerek i kelnerów – muszą być to osoby kulturalne, zaangażowane i uśmiechnięte. Nie warto również przesadnie oszczędzać na wynagrodzeniu tych osób – wykonują ciężką pracę i powinniśmy im za to uczciwie płacić. To zapewne również zmobilizuje nasz zespół do przykładania się do swoich obowiązków.

Zanim w ogóle otworzymy własną restaurację, warto zastanowić się nad jej profilem, jedzeniem, jakie chcemy podawać i klimatem, który mamy chęć stworzyć. Musimy to wszystko dostosować do lokalnych realiów. Jeśli w okolicy jest już pięć pizzerii, może nie najlepszym pomysłem jest otwieranie szóstej, za to dobrze sprawdzą się obiady domowe, których brakuje niektórym okolicznym mieszkańcom. Również ceny powinniśmy dostosować do potencjalnej grupy klientów.

Źródłem artykułu jest strona: Brooklyn.

Dudek@e-oko.com