Własna firma czy etat

Wiele osób marzy o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Praca w swojej firmie kojarzy się z niezależnością, nowoczesnością i młodością. Niektórzy twierdzą, że nigdy nie odnaleźliby się na etacie w korporacji, gdzie nie mogliby realizować wszystkich swoich pomysłów. Inni cenią sobie pracę u kogoś za poczucie stabilizacji i większą ilość czasu dla siebie. Co jest zatem tak naprawdę lepszą opcją?

Pomysł

Aby założyć własną działalność i żeby odniosła ona sukces musimy mieć na nią jakiś dobry, sensowny pomysł. Jeżeli przyświeca nam cel „chcę być swoim szefem”, ale kompletnie nie wiemy, co chcemy robić, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo, że nam się uda.
Zanim zaczniemy musimy mieć dobry pomysł na działalność i zbadać rynek. Na przykład, jeśli chcemy zająć się usługami hds na terenie Warszawy, zróbmy pierwszy krok w celu sprawdzenia ilości naszej konkurencji i wpiszmy w wyszukiwarkę „usługi hds Warszawa”. Sprawdźmy oferty konkurentów, ich ceny, zorientujmy się w rynku. Oczywiście, samo wstukanie „usługi hds warszawa” nie da nam jeszcze pełnego obrazu, jedynie jego część. Dlatego warto również porozmawiać z ludźmi i dowiedzieć się więcej z innych źródeł.

Talenty i umiejętności

Co umiemy robić? Co do tej pory robiliśmy zawodowo? Jakie mamy umiejętności, wykształcenie i zdolności? Odpowiedzi na te pytania pozwolą zdecydować nam, czy lepiej będziemy mogli wykorzystać swój potencjał w jakieś firmie czy jako własny szef, w swojej działalności.
Jeżeli zajmujemy się rękodziełem czy innymi unikalnymi projektami, warto działać pod własnym szyldem i nazwiskiem, budując unikalną markę. Jeśli jednak na przykład szukamy pierwszej pracy jako redaktor, zatrudnijmy się w profesjonalnej redakcji gazety, gdzie podszkolimy swój warsztat i dowiemy się więcej dzięki doświadczeniu starszych stażem kolegów.

Charakter

Niezwykle ważne są także predyspozycje charakterologiczne. Osoby niezorganizowane i niezdecydowane raczej będą miały duże trudności w zarządzaniu firmą. Dlatego lepiej jest, aby zatrudniły się u kogoś. Z kolei wolni strzelcy, którzy kochają robić wszystko po swojemu będą sfrustrowani faktem, że wciąż muszą wykonywać czyjeś polecenia, dlatego dla nich lepszym pomysłem jest działanie na własną rękę.

Nie ma zatem jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie: co jest lepsze – etat w korporacji czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Zależy to od bardzo wielu czynników – od naszych pomysłów, cech temperamentu, osobowości oraz dziedziny, którą zajmujemy się zawodowo.

Dudek@e-oko.com

https://bridge-o-rama.com/miedzynarodowa-norma-dla-produktow-medycznych/ https://2006badukleague.com/dobre-bryczesy-do-jazdy-konnej/ https://jadalive.org/spodnie-na-konia-wygodny-stroj-jezdziecki/