Wiedza a rozwój osobisty

Od czasów Sokratesa i jego rozmyślań nad istotą wiedzy w szczególny sposób ludzie zaczęli pojmować wartość mądrości, samodoskonalenia i dążenia do rozwoju osobistego. Te wszystkie pojęcia wielokrotnie zmieniały się na przestrzeni wieków i miały różne interpretacje filozoficzne. Jednak to Sokratesowi zawdzięczamy początki zainteresowania się wiedzą, a także – niewiedzą. Ważne, jest bowiem nie tylko to, co wiem, ale również to, czego nie wiem. Czyli najsłynniejsze chyba stwierdzenie Sokratesa: wiem, że nic nie wiem.

Kiedy wiem, że nie wiem

Najistotniejsza w dążeniu do doskonalenia samego siebie i tym samym do osiągnięcia pełni szczęścia jest autorefleksja. Wymaga ona nie tylko skupienia i czasu na to, żeby przemyśleć swoje sprawy, dążenia, marzenia, zalety i braki. Lecz także – odwagi w powiedzeniu samemu sobie, że czegoś nie umiemy i podjęcia działania zmieniającego tę sytuację. Nowoczesną formę uzupełnienia białych plam na mapie naszej wiedzy odkryjemy tutaj: cgwisdom.pl.

Sokrates w XXI wieku

Wiedza to pojęcie węższe od mądrości czy szczęścia. Ona jakby prowadzi do tamtych dwóch wartości. Jest konkretna i tematyczna. Jak w CG Wisdom, gdzie znajdujemy kursy, stanowiące nowoczesną odpowiedź na potrzebę wiedzy z danej dyscypliny, na przykład: szkolenie online Python, kurs Androida, Digital Painting, Revit czy After Effects. W ten sposób realizujemy w XXI wieku sokratejskie postulaty. Doskonalimy samych siebie i otwieramy przed sobą nowe możliwości poprzez wiedzę.

Mądrość a wiedza

Zmienia się forma nauki i nauczania. Poszerzają się niezmiernie obszary wiedzy oraz ich dostępność. Ale same podstawy wykorzystywania potencjału intelektualnego człowieka pozostają takie same jak w czasach sokratejskich. Nadal wiedza prowadzi do mądrości, czyli do umiejętności bycia szczęśliwszymi osobami.

Dudek@e-oko.com

https://pandeo.pl/modny-naroznik-modulowy-technorattan/ https://bannedcd.org https://lillanails.pl