Wentylowanie pomieszczeń w zakładach przetwórczych – czy istotne?

Bezpieczeństwo pracowników w zakładach przetwórczych czy chemicznych powinno być zawsze priorytetem dla pracodawców, właścicieli spółek. Niezwykle ważne jest zabezpieczenie miejsc pracy oraz zapewnienie wszelkich niezbędnych elementów podnoszących bezpieczeństwo, jeśli tylko jest to możliwe. Jakie zagrożenia występują najczęściej w zakładach chemicznych, galwanicznych czy farmaceutycznych?

Pyły i trujące gazy – najwięksi wrogowie

W przypadku wymienionych miejsc pracy największe zagrożenie stanowią niewidzialne cząsteczki – najczęściej są to trujące i toksyczne gazy, jak również pył. Podczas oddychania substancje te przedostają się do organizmów pracowników i mogę powodować zachorowania, długofalowe konsekwencje. Osobą, która jako pierwsza musi określić zagrożenie i środki zapobiegawcze jest inspektor BHP. Najczęściej proponuje on maseczki na twarz oraz ubrania ochronne, okulary plastikowe na oczy – wszystko po to, aby zmniejszyć ekspozycję na szkodliwe czynniki.

Drugim ważnym elementem jest wentylowanie pomieszczeń. U topowych producentów znajdziemy wentylatory przeciwwybuchowe, wentylatory kanałowe, ścienne. Ich zadaniem jest skuteczne przesuwanie mas powietrza i usuwanie z pomieszczeń szkodliwych związków i pyłów.

Dudek@e-oko.com

https://amata-us.org/wysoka-jakosc-pasz/ https://dowiedz-sie.com.pl/gdzie-dziecko-moze-nauczyc-sie-jezdzic-na-nartach/ https://dowiedz-sie.com.pl/iso-9001-koniecznosc-dla-wielu-firm/