Trapezowa czy płaska – jaką blachę dachową wybrać?

Kwestią, która najsilniej determinuje wybór pomiędzy blachą płaską, trapezową a blachodachówką, jest kształt dachu. Te trzy typy pokrycia mają nieco inne parametry techniczne, dlatego też lepiej jest porządnie rozważyć zakup, zanim się na niego zdecyduje. Dach powinien być wykonany w sposób świadomy i profesjonalny.

Specyfika trzech blach dachowych

Blacha trapezowa charakteryzuje się profilem, który może mieć różną wysokość. Także jej grubości różnią się między sobą. Niezaprzeczalną zaletą takiej blachy jest duża wytrzymałość i odporność na warunki atmosferyczne, gorąco oraz mróz.

Z kolei blacha płaska nie posiada żadnych wypukłości. Często w takim właśnie kształcie występuje blacha miedziana, jedno z najtrwalszych pokryć dachu, które może wytrzymać w stanie niezmienionym nawet do trzystu lat – pod warunkiem prawidłowego ułożenia.

Blachodachówki różnią się od blachy trapezowej i płaskiej kształtem. Imitują dachówki ceramiczne i występują w zbliżonych do nich kolorach i kształtach. Należy jednak wspomnieć, że w przeciwieństwie do tradycyjnych dachówek nie nabierają wilgoci.

Kąt nachylenia dachu a wybór blachy

Szukając rozwiązania idealnego na swój dach trzeba kierować się kątem nachylenia dachu. Pozwoli to wybrać pokrycie, które nie tylko będzie wyglądało dobrze, ale też zapewni dachowi trwałość.

Płaska blacha dachowa nadaje się do pokrywania połaci nachylonych mocniej niż 3 stopnie, a także całkowicie płaskich. Ten wybór zawęża nieco blacha trapezowa, która najlepiej sprawdza się na dach o kącie nachylenia powyżej pięciu stopni, najlepiej pomiędzy 5 a 12. Na dach domu jednorodzinnego najlepiej wybrać średnią wysokość profilowania.

Z kolei blachodachówką pokrywa się dachy o kącie nachylenia ponad 14 stopni. Różni się ona nieco sposobem kładzenia – większe jej arkusze lepiej układać na nieskomplikowanych dachach.

Związek więźby dachowej z rodzajem pokrycia

Decydując się na ceramiczną dachówkę należy liczyć się z koniecznością wykonania masywnej więźby. Takie pokrycie wymaga konstrukcji, która będzie je w stanie utrzymać, ponieważ już suche waży dużo, a w dodatku nasiąka wodą.

Z kolei wybierając blachę trapezową, płaską lub blachodachówkę, można pozwolić sobie na projekt uwzględniający nieco lżejszą konstrukcję więźby dachowej. Jednak także tutaj lepiej jest skonsultować się z wykonawcą, ponieważ blachy różnią się wagą, a nieprawidłowy dobór – zwłaszcza zbyt ciężkiej blachy na zbyt delikatną więźbę – może stwarzać znaczne niebezpieczeństwo dla budynku i mieszkańców.

Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-metal

Dudek@e-oko.com