Szkolenia z oceny pracownika – co warto wiedzieć?

Każdy pracownik przynajmniej raz w roku podlega ocenie swoich przełożonych. Oceny efektywności i zaangażowania dokonuje pracownik działu HR, który musi posiadać odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzania obiektywnej oceny pracownika. Dlatego istotne jest, aby ukończył szkolenie z oceny pracownika.

Szkolenie z oceny pracownika – czego można się nauczyć?

Nie wszyscy ludzie obdarzeni są wysokim poziomem empatii. Dlatego na szkoleniu muszą nauczyć się między innymi odpowiedniego podejścia do pracownika podlegającego ocenie.

Kolejną kwestią jest umiejętność już w trakcie rozmowy znalezienia atutów pracownika, a także jego słabych stron. Poprzez umiejętne zadawanie pytań można skłonić pracownika do bardziej szczerej i mniej uporządkowanej według schematu wypowiedzi. Należy przy tym tworzyć pozytywną atmosferę, aby pracownik nie czuł się, jakby był właśnie przesłuchiwany.

Ocena efektywności pracownika

Ocena efektywności pracownika dokonywana jest na podstawie twardych danych liczbowych, dzięki programom raportującym zakończone prace. Niemniej jednak to nie jedyna składowa tej oceny. Liczy się bowiem również zaangażowanie w powierzone zadania. Takiej subiektywnej oceny może dokonać zarówno sam pracownik, jak i osoba go oceniająca.

W czasie rozmowy oceniającej brane jest pod uwagę, jak pracownik radzi sobie w pracy indywidualnej i zespołowej. Pracownik oceniający musi również wyciągnąć odpowiednie wnioski, które przyczynią się do lepszego przyporządkowania poszczególnych osób do różnych zadań. Dzięki temu zlecenia będą wykonywane szybciej i z lepszym rezultatem.

Typy osobowości, a rozmowa oceniająca

Każda osoba, która podlega ocenie może reprezentować różny typ osobowości. Dlatego tak ważne jest merytoryczne podejście oceniającego. Negatywne postawy często charakteryzują się obwinianiem innych, a także wrogością czy też podważaniem kompetencji managera.W takiej sytuacji oceniający nie może dać się sprowokować, ale powinien starać się zidentyfikować problem. Koniecznie trzeba trzymać emocje na wodzy.

Nie można aprobować takiej postawy, natomiast czasami trzeba ją zaakceptować. Mimo wszystko warto zachęcić takiego pracownika do większego zaangażowania, a podczas oceny nie kierować się tylko niechęcią.

Oczywiście każda ocena powinna być poparta kompetentną wiedzą oceniającego. Szkolenie z oceny pracowników musi być sprawiedliwe. Jednocześnie nie można dać ponieść się emocjom czy też negatywnemu bądź pozytywnemu podejściu do pracownika. Przebieg i sposób warto dopasować do rodzaju osobowości.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na sebastiantrzaska.pl

Dudek@e-oko.com

https://jadalive.org/przygotowania-do-jazdy-konnej/ https://goldavocado.pl/doskonale-spedzony-czas/ https://robobat-polska.pl/ktore-zimowisko-wybrac-dla-dziecka/