Świeże warzywa przez cały rok

Jak każdy doskonale wie, warzywa to wręcz doskonałe źródło witamin i minerałów. Powinniśmy spożywać każdego dnia co najmniej kilogram warzyw. Taka ilość zapewnia prawidłową pracę organizmu. Jednak zima nadchodzi wielkimi krokami i niedługo dostęp do warzyw będzie dość ograniczony. A zatem…

Susz warzywny – idealny pomysł

Zatem warto sięgnąć po susze warzywne. Co to jest? Jak sama nazwa mówi są to ni mniej ni więcej tylko ususzone warzywa. Standardowo nie powinny one zawierać więcej niż 15% wody. Generalnie najczęściej spotykana na sklepowych półkach jest suszona mieszanka, zawierająca marchew, pasternak, ziemniaki i cebulę. Bez problemu znajdziemy jednak też inne susze warzywne jak buraki, seler, groch, pomidory, miechunkę, por czy wiele innych.

Powstaje jednak pytanie – czy takie suszone warzywa są w ogóle zdrowe? Oczywiście, że tak! Warto bowiem podkreślić, że proces suszenia nie powoduje przecież utraty przez warzywo jego składników odżywczych, mineralnych czy też witamin!

Jak stosować susz warzywny?

Bez względu na to, czy kupujemy susz warzywny, czy też decydujemy się go zrobić samodzielnie, o czym będzie mowa poniżej, to warto wiedzieć, do czego możemy go zastosować. Najczęściej taki susz funkcjonuje jako przyprawa – doskonale poprawia smak zup, sałatek czy mięs!

Warto tu jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy. Jak zostało to wspomniane wcześniej, warzywa podczas procesu suszenia nie tracą swoich właściwości. W efekcie szczypta suszu nie tylko poprawia smak potrawy, lecz przede wszystkim dodaje jej wielu witamin i minerałów!

Susz domowy

Kiedy kupujemy gotowy susz w sklepie, to jednak pomimo przeróżnych certyfikatów, zaświadczeń i zapewnień, że warzywa nie były pryskane, nigdy nie możemy być stuprocentowo pewni ich walorów zdrowotnych. Dlatego też całkiem dobrym pomysłem jest własnoręczne wykonanie suszu warzywnego w domu. Zaletą tego rozwiązania jest także fakt, że wówczas możemy tworzyć dowolne mieszanki, także i takie, których w sklepie nie znajdziemy.

Jak zatem wygląda proces suszenia warzyw w domu? Otóż na początek wybieramy odpowiednie warzywa, obieramy je i myjemy. Następnie kroimy – korzenie jak marchew bardzo drobno, zaś liście czy strąki na nieco większe kawałki. Klasyczny sposób przyrządzania wymaga pozostawienia tak przygotowanych warzyw na słońcu. Jednak nie każdy ma na to czas i warunki – wystarczy je zatem włożyć to piekarnika i gotowe!

Artykuł powstał we współpracy z Suszarniczą Spółką OGRODNIK S.A.

Dudek@e-oko.com

https://dreambitches.org/mandat-z-fotoradaru-co-musimy-o-nim-wiedziec/ https://mainejug.org https://merikotka.com/sofa-technorattan-3-osobowa-prosty-sposob-na-aranzacje/