Różne oblicza piękna

Estetyka, zwłaszcza we współczesnym wydaniu, przekonuje nas, że piękno niejedno ma imię. Nie jest ono monolitem, ale zmienną wartością, zależną od czasów historycznych czy miejsca. Piękno ma także wymiar personalny i fenomenalny. Zależy od tego, kto go w danej chwili odczuwa, kto ulega oczarowaniu. Dlatego także piękna rzeczy nie sposób zdefiniować w prosty sposób. Szczególnie dzisiejsze czasy przynoszą w tej mierze dużą dowolność.

Klasyczne piękno

Klasyka zawsze jest modna i piękna, pełnowartościowa. Użycie materiałów naturalnych stale przynosi pożądane efekty, gdyż podkreśla związek rzeczy tworzonych przez człowieka we współpracy z odwieczną i kreatywną naturą. Na przykład przedmioty wykonane z surowego drewna – stanowią przykład klasycznego piękna, które podoba się także dzisiaj.

Awangardowe piękno

Nieco odmienny charakter mają przedmioty charakteryzujące się odważnym projektem. Takie, które intrygują i zadziwiają. Przecież przełomy w dziejach historii sztuki opierały się właśnie na takich emocjach. Dlatego projekty wybiegające w przyszłość muszą być zaskakujące – wykraczające jakby poza to, co mamy dostępne na co dzień.

Piękne przedmioty wokół nas

Przykładem piękna, które łączy klasykę z awangardą są meble industrialne w sklepie internetowym Notodo. Proponowane w tym miejscu przedmioty zainteresują zarówno miłośników klasyki jak i nowoczesności. Na przykład regał industrialny Berg, którego konstrukcja została wykonana ze stali a półki z litego drewna (sosnowego, bukowego, jesionowego, dębowego). Ten mebel o industrialnym charakterze doskonale umebluje nowoczesny loft czy mieszkanie urządzone z artystyczną duszą. Ale też efektownie zaprezentuje się w stonowanym wnętrzu. Regał Berg bowiem opiera się na uniwersalnych rozwiązaniach sztuki konstruktywistycznej.

Dudek@e-oko.com