Rowery miejsce we Wrocławiu

Coraz więcej Europejskich miejscowości decyduje się na zakup rowerów miejskich. Czy to rozwiązanie jest opłacalne? Kto najbardziej na nim korzysta? Mieszkańcy? Turyści? Miasto? Przekonajmy się o tym na przykładzie jednego z polskich miast.

Na początek kilka słów o Wrocławiu

Stolica Dolnego Śląska nie bez powodu została wybrana Europejską Stolicą Kultury 2016. Wrocław ma reputację wielokulturowego, międzynarodowego miasta, do którego przyjeżdżają nie tylko turyści, ale i obcokrajowcy, którym zaoferowano pracę w Polsce. Jedni i drudzy chętnie wypożyczają rowery miejskie, które zostały wprowadzone już kilka lat temu. Ze wspomnianego środka transportu korzysta także wielu miejscowych.

Telefon z internetem – wygoda czy kłopot?

Jak w przypadku wielu innych europejskich miast, wypożyczenie roweru we Wrocławiu odbywa się poprzez specjalną aplikację na telefon. Trzeba zarejestrować się i doładować konto. Wszystkie rowery miejskie mają numery, które należy wpisać do aplikacji. Innymi słowy, wystarczy odblokować telefon, połączyć się z internetem, wpisać kombinację cyfr ze stojącego najbliżej pojazdu i możemy jechać! Problemy zaczynają się, gdy nie możemy wykonać którejkolwiek z wymienionych czynności. Przy czym najczęściej chodzi o połączenie z internetem. Większość osób ma w pakiecie operatora komórkowego przekaz danych – ale co z zagranicznymi turystami, którzy nie posiadają polskich kart SIM? Jeżeli będą mieli szczęście, znajdą w pobliżu sieć WiFi. A jeśli im się nie uda – wówczas muszą pożegnać się z rowerem miejskim. Co skłania do zastanowienia się, czy jakiś inny system opłat nie byłby przypadkiem lepszy.

Tanio i sprytnie

Rowery miejskie są darmowe, jeżeli korzysta się z nich tylko przez dwadzieścia minut. Natomiast po upływie tego czasu trzeba zapłacić – albo i nie. Niektórzy są tak oszczędni, że odkładają rower po dwudziestu minutach, tylko po to, by po krótkiej chwili wypożyczyć go ponownie. Dla nich to dobre rozwiązanie. Dla miasta – niekoniecznie. W końcu rowery miejskie miały być nie tylko ułatwieniem, ale też dodatkowym źródłem zarobku dla Wrocławia.

Nie na każdą porę roku

Zwiedzanie stolicy Dolnego Śląska w tani, ekologiczny sposób brzmi obiecująco – pod warunkiem, że świeci słońce. Rowery miejskie cieszą się ogromną popularnością, jednak tracą część swojego uroku, gdy zaczyna padać deszcz. A co tu dopiero mówić o minusowych temperaturach i śniegu na chodnikach. Jednak, jeśli ktoś myśli, że na czas zimy rowery miejskie znikają z ulic, to jest w błędzie – stoją w wyznaczonych lokalizacjach okrągły rok. Co u niektórych wywołuje radość, u innych uniesienia brwi.

Więcej informacji znajdziesz na stronie agasport.com.pl/

Dudek@e-oko.com