Rodzaje rowerów

Rower to nie jest wynalazek ani ostatnich kilku lat, ani ostatnich kilkudziesięcioleci. Pierwszy rower opracowano i pokazano światu w roku 1817. Przypominał on dzisiejsze rowerki biegowe dla małych dzieci i osiągał prędkość 13 – 15 km/godzinę. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło – rower nie tylko przyspieszył, ale wyewoluował w wiele ciekawych odmian i form.

Rower miejski

Miejskie rowery to lekkie i zwrotne pojazdy, dzięki temu świetnie sprawdzają się w natężonym ruchu ulicznym. Łatwo dają się prowadzić i wyposażone są w koła o średnicy 26 – 28 cali. Posiadają tylny bagażnik i możliwość zamontowania koszyka na kierownicy. Dzięki temu możemy takim rowerem przywieźć do domu zakupy.
Rowery miejskie występują w dwóch wersjach: dla mężczyzn i dla kobiet, tzw. „damki”. Mają one obniżoną ramę, co umożliwia kobiecie zajęcie miejsca na siodełku w sposób elegancki.

Rower górski

To znacznie cięższy typ roweru, posiadający bardzo grubą i wytrzymałą ramę oraz duże, szerokie koła o głębokim bieżniku. To pozwala mu pewnie trzymać się podłoża, nawet jeśli jest nim leśna, kamienista ścieżka. Istotnym elementem, mającym poprawiać nie tylko komfort ale i bezpieczeństwo jazdy w trudnym terenie, są amortyzatory. Mogą być one zainstalowane w różnych miejscach: pod siodełkiem lub w tzw. widelcu. Rowery górskie zaopatrzone są także w przerzutki. Te wszystkie udogodnienia powodują jednak, że rowery górskie mają także dość dużą wagę.

BMX

To rower, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Charakterystyczny karzełek o 20- calowych lub 24- calowych kołach to mistrz akrobacji. Jego konstrukcja jest dodatkowo wzmocniona oraz prosta: nie ma w nim przerzutek czy bagażnika.

Tandem

To bardzo ciekawy typ roweru, którym mogą podróżować 2, 3 lub nawet 4 osoby. Rower ten ma jedną ramę oraz dwa koła, ale każda z osób posiada własne siodełko, pedały i kierownicę. Wszyscy użytkownicy napędzają rower, ale tylko osoba siedząca z przodu może nim kierować. Pozostałym kierownice służą wyłącznie jako podparcie dla rąk.

Monocykl

Czyli rower jednokołowy. Charakteryzuje się tym, że nie posiada kierownicy ani przedniego koła. Napędzany przy pomocy pedałów osadzonych na osi koła, które z siodełkiem łączy zredukowana do minimum rama. Monocyklem kieruje się poprzez balansowanie ciałem, i jest trudniejsze niż w rowerze dwukołowym, gdyż polega na utrzymywaniu równowagi nie tylko w płaszczyźnie bocznej, ale także w przód i w tył.

To tylko kilka z dostępnych typów roweru. Większość z nich nie przypomina już opracowanego 200 lat temu prototypu.

Więcje informacji na temat rowerów znajdziesz tutaj Agasportsklep.pl.

Dudek@e-oko.com

https://lewisma.org/wygodnie-spodnie-na-konia-jaki-model-wybrac/ https://defendingwisconsin.org/odwolane-wakacje-z-biurem-podrozy-co-robic/ https://corralesartists.org/dobrze-dobrane-czapsy-do-jazdy-konnej/