Rodzaje kalendarzy

Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego życia. Niektórzy zaś zaglądają do niego tylko sporadycznie. Mowa o kalendarzu. Każdy chociaż czasami z niego korzysta. Warto się zatem przyjrzeć, jakie wyróżniamy rodzaje kalendarzy i który z nich będzie odpowiedni dla określonych grup ludzi.

Kalendarz ścienny

Niemalże w każdym domu przyda się kalendarz, który wieszamy na ścianie. Zamiast długo zastanawiać się, jaki dzień tygodnia wypada piętnastego marca, po prostu zerkamy w kalendarz. Możemy zapisywać sobie w nim także najważniejsze terminy, wydarzenia, zaznaczać daty.
Ten typ kalendarza dobrze sprawdzi się również na przykład w gabinetach lekarskich czy biurach. Często umawiając spotkanie trzeba zerknąć na miesięczny układ dni.

Kalendarz książkowy

Wiele osób nosi na co dzień w torbie kalendarz książkowy. Niektórzy zapisują w nim całe plany dnia, inni tylko najważniejsze sprawy i spotkania. Warto dobrać więc kalendarz odpowiednio do swoich potrzeb.
Dla kogoś, kto rzadko coś notuje w tym zeszycie pewnie wystarczy model, w który na jedną stronę przypada cały tydzień. Z kolei fani spisywania w kalendarzu planów dnia zadowolą się zeszytem, w którym jednemu dniu zadedykujemy jedną stronę. Niektórzy potrzebują również dodatkowego miejsca na notatki, na przykład na koniec każdego miesiąca. Nie warto zatem kupować danego kalendarza tylko dlatego, że koleżanka korzystała z tego modelu i była zadowolona. Musimy dobrać kalendarz do naszych indywidualnych potrzeb.

Kalendarz szkolny

Większość standardowych kalendarzy mieści w sobie rok kalendarzowy, czyli okres od stycznia do grudnia. Dla uczniów, studentów czy nauczycieli wygodniejszy może być jednak tak zwany kalendarz szkolny, który rozpoczyna się we wrześniu, a kończy w sierpniu kolejnego roku. Obejmuje więc cały rok szkolny. Uczeń, który prowadzi taki kalendarz może później łatwo wrócić do zapisków z danego roku edukacji.
Ten typ kalendarza jest mniej popularny, dlatego nie zawsze jest łatwo znaleźć go w każdym sklepie. Warto więc w tym celu przeszukać internet. Wpisując na przykład „kalendarz szkolny 2016/17” znajdziemy na pewno wiele ciekawych propozycji kalendarzy na interesujący nas okres. Możemy zamówić ten zeszyt wysyłkowo i cieszyć się nowym kalendarzem bez wychodzenia z domu. Warto dobrać również kolor i rozmiar tak, aby odpowiadał nam, mieścił się do torby i cieszył oko. Pamiętajmy, że jest to zeszyt, z którego będziemy korzystać cały rok szkolny, warto więc zadbać o jego estetyczny wymiar – wówczas nie raz poprawi nam humor.

Kalendarze i planery znajdziesz na stronie www.maximat.pl

Dudek@e-oko.com