Przykłady czynności, w których można wykorzystać roboty przemysłowe

Choć robotyka jest stosunkowo młodą gałęzią gospodarki, nie oznacza to, że jej wpływ na miejsce pracy w Polsce nie jest duży. Wręcz przeciwnie – nawet średnio zaawansowane firmy produkcyjne coraz częściej są zainteresowane robotami. Podczas jakich czynności możemy najczęściej spotkać się z robotyzacją miejsca pracy?

Spawanie

Coraz więcej firm decyduje się na w pełni zautomatyzowane centra spawalnicze. Owszem, do ich nadzoru nadal potrzebny jest człowiek, lecz – w przeciwieństwie do maszyny – nie musi on przesiadywać przez kilka godzin w trujących oparach. Co więcej, zrobotyzowane spawarki wykonują swoją pracę dokładniej i szybciej, niż nawet najlepszy spawacz. Roboty przemysłowe można spotkać zarówno w typowych celach spawalniczych, jak również podczas spawania laserem.

Podawanie

Część robotów przemysłowych jest wykorzystywana do transportowania detali, np. do dalszej obróbki. Tego typu urządzenia automatyczne są więc swoistym „pomocnikiem”, dla bardziej zaawansowanych urządzeń bądź też zwykłych ludzi. Wprowadzenie robotów przemysłowych jako urządzeń podających nie tylko skraca czas pracy, ale też odciąża pracowników.

Paletyzacja

Roboty przemysłowe znajdują swoje zastosowanie również w procesie paletyzacji. Polega on na stopniowym układaniu określonych wyrobów na paletach a następnie – na ich pakowaniu. Ze względu na duży ciężar wyżej wymienionych przedmiotów a także na całkiem sporą monotonność, pracę tą mogą z powodzeniem wykonywać roboty, odciążając tym samym pracowników.

Montaż

Roboty przemysłowe – Comau bardzo często można spotkać na klasycznych liniach montażowych. Są one wykorzystywane między innymi do montowania zarówno mniej, jak i bardziej precyzyjnych części. Dzięki zastosowaniu maszyn w procesie montażu, firma znacznie skraca czas montowania jednej jednostki w ramach określonego cyklu produkcyjnego.

Natrysk olejów i lakierów

Jednym z najważniejszych zadań robotów przemysłowych jest natrysk wszelkich substancji chroniących powierzchnię (np metalową). Dzięki zastosowaniu maszyn mamy gwarancję nałożenia tej samej, równomiernej dawki oleju bądź lakieru, co przedkłada się na wyższą jakość wyrobu gotowego i jego mniejsze koszty wytworzenia.

Obróbka

Roboty przemysłowe są też często wykorzystywane w obróbce. Dotyczy to zwłaszcza znanych wszystkim urządzeń CNC, pracujących w oparciu o określony program (obrabiarki, frezarki, wiertła itd).

Podsumowując, zastosowanie robotów przemysłowych będzie z biegiem czasu coraz większe. Nadal jednak pozostaną prace, które najlepiej wykona sam człowiek.

Dudek@e-oko.com

https://beesafe.pl/porady/utrata-prawa-jazdy/ poszewka na jasiek https://beesafe.pl/porady/wypowiedzenie-oc-po-zlomowaniu/