Przewóz jabłek: bhp

Dostawca owoców do sklepów i marketów powinien pamiętać o ważnych zasadach (także tych niepisanych), dzięki którym jego praca przynosi efekt w postaci dostępnych w sprzedaży owoców świeżych, atrakcyjnie wyglądających.

Po pierwsze – nie szkodzić

Skrzynie na jabłka nie gwarantują owocom stuprocentowej ochrony. Należy podczas transportu zapewnić pojemnikom bezpieczną pozycję, by uniknąć przewrócenia skrzyń, rozbicia ich, rozsypania i rozgniecenia owoców. Nie należy też „szaleć” z prędkością, ponieważ w razie przemieszczenia się skrzyń siła, z jaką uderzą one w przeszkody, może spowodować całkowite uszkodzenie pojemnika i zniszczenie przewożonych owoców.

Zapewnić korzystny mikroklimat

Należy zadbać o to, by zarówno pojemniki plastikowe na owoce, jak i skrzynie drewniane, miały otwory, umożliwiające przepływ powietrza. Owoce powinny być poukładane regularnie, bez zbędnego ścisku ani zbyt dużych luźnych stref. Dołożyć starań należy również o to, aby temperatura w pojeździe nie była zbyt wysoka ani zbyt niska.

Owoce przewozić bez niepotrzebnego „sąsiedztwa”.

Puste skrzynki po jabłkach nie stanowią zbyt dużego problemu, o ile są czyste i niezakurzone. Nie wolno jednak przewozić razem z owocami substancji toksycznych lub potencjalnie toksycznych, zwłaszcza w pojemnikach bez zamknięcia! Istnieje możliwość przeniesienia wszak toksycznej substancji na owoce. Pojemniki plastikowe na owoce mogą pochłaniać obce zapachy, co będzie rzutować również na zapach owoców, a w przypadku zetknięcia z substancjami żrącymi ulec uszkodzeniu lub odkształceniu.

Zapewnić higieniczny transport

Po każdym transporcie, skrzynki po jabłkach powinny być dokładnie myte. Przed ułożeniem owoców w pojemniku, należy je oczyścić z ziemi oraz umyć i osuszyć. W przeciwnym wypadku, w skrzyni może powstać błoto, które szczególnie ze skrzyń drewnianych ciężko wywabić. Dodatkowo, myjąc owoce przed transportem w pojemniku, likwidujemy możliwość rozwoju środowiska bakteryjnego i grzybiczego, dzięki czemu nie musimy obawiać się o nadpsucie owoców lub pojawienie się w skrzyni insektów.

Dbać o klienta i środowisko

Dostawca powinien zainwestować w skrzynie na jabłka z wysokiej jakości materiałów, które pozwolą mu dostarczać owoce w nich przez wiele sezonów. Dodatkowo, ważne, by pojemniki wykonane były z surowca, który gwarantuje nietoksyczność, jest hipoalergiczny, a także dopuszczony był do kontaktu z żywnością.

Dudek@e-oko.com

https://teamubezpieczenia.pl https://mhe-spu.org https://esmeble.pl