Przebieg szkolenia skoczka spadochronowego

Szkolenie skoczka spadochronowego (przynajmniej na pierwszym etapie szkolenia), wcale nie należy do zbyt trudnych zadań. Wystarczy, że wykonamy kilka prostych ewolucji w powietrzu, a następnie – bezpiecznie wylądujemy w wybranej przez instruktora i egzaminatora strefie. Niemniej, każde szkolenie składa się z odpowiednich kroków. Oto niektóre z nich.

Badania lekarskie

Każde szkolenie winno rozpocząć się od badań lekarskich. Tak jest również w przypadku kursu spadochronowego. Oczywiście nie jest to koniecznością, gdyż przepisy pod tym względem zostały mocno zluzowane, jednak pamiętajmy, że dobra szkoła skoków spadochronowych, nadal będzie od nas tego wymagać. Cóż, ich szkoła, ich prawo…

Badanie lekarskie dla przyszłych skoczków spadochronowych, nie jest zbyt skomplikowane. Wykonuje się je w odpowiednich centrach, gdzie mamy do czynienia z prawdziwymi profesjonalistami, zajmującymi się badaniami potencjalnych skoczków. Zaletą tego rozwiązania jest to, że idąc na kurs spadochronowy, mamy pewność, że po drodze nic nam się nie stanie.

Czynności formalne

Dopiero po przejściu badania lekarskiego, potencjalny skoczek spadochronowy, musi opłacić koszt prowadzenia kursu. Jest to oczywiste, zważywszy na fakt, że przecież nie musi on przejść badań. Tak naprawdę sam kurs, rozpoczyna się dopiero od teraz. I to właśnie najczęściej w tym momencie, dochodzi do podpisania umowy pomiędzy przyszłym skoczkiem a szkołą prowadzącą szkolenie.

Przyda się też odpowiedni formularz. Podajemy w nim wszystkie najważniejsze i wymagane dane na nasz temat. Dołączamy do tego wszystkiego zaświadczenie zdrowotne, o ile oczywiście zostało ono wcześniej wydane. Mając komplet dokumentów, podpisaną umowę i opłacony kurs, możemy w końcu przejść do szkolenia. Będzie ono składało się zarówno z części teoretycznej, jak też praktycznej.

Teoria i praktyka

Jeśli dotąd sądziłeś, że Twój kurs spadochronowy rozpocznie się od pierwszych efektownych skoków, to jesteś w poważnym błędzie. Na początku, czeka Cię kilkanaście godzin szkolenia teoretycznego. Tak, może jest ono w wielu przypadkach nudne, ale pamiętajmy, że od tych informacji może zależeć nasze życie. Dlatego uważajmy na lekcjach 🙂

Po zakończeniu teorii, wiesz już, jakie jest najważniejsze wyposażenie skoczka spadochronowego. Wiesz też, jakie są procedury awaryjne i co robić, by nie zrobić sobie krzywdy. Możesz więc przystąpić do swoich pierwszych skoków. Będziesz je wykonywał z instruktorami, bądź instruktorem. Z pewnością pierwszy skok, będzie w tandemie.

Artykuł powstał we współpracy z gliwicką Strefą Silesia

Dudek@e-oko.com