Praca w Niemczech – opieka nad seniorem

U naszych zachodnich sąsiadów bardzo zauważalny jest problem starzenia się społeczeństwa. Opieka nad seniorami w Niemczech często wykracza jednak poza możliwości najbliższej rodziny. Ponieważ domy opieki nie zawsze wchodzą w grę, zatrudnienie kogoś do stałej pomocy jest najlepszym rozwiązaniem. Często na stanowiskach tych obsadzane są osoby z Polski.

Czego wymaga opieka nad starszym człowiekiem?

Opieka nad osobą starszą zależna jest głównie od stanu jej zdrowia. Niektórzy seniorzy radzą sobie całkiem dobrze, inni zaś wymagają nieprzerwanej obecności, pomocy i kontroli drugiego człowieka. Decydując się na tego rodzaju zawód, należy dokładnie zapoznać się z sytuacją konkretnego pacjenta, jego kondycją, możliwościami.

Ilość obowiązków bywa zatem bardzo różna. Na pewno jednak trzeba nastawić się na zwykłe czynności dnia codziennego, jak przygotowanie posiłku, karmienie, podanie leków, mycie, czesanie, ubieranie, ogólne porządki wokół seniora, zakupy. Czasem niezbędny jest też spacer, wizyta w kinie lub muzeum, czytanie książek, oglądanie filmów czy zwykła rozmowa.

Co daje taka praca?

Na pewno opieka nad seniorami w Niemczech daje szansę na rozwinięcie swoich umiejętności w zakresie sprawnego posługiwania się językiem obcym. Ponadto można przy okazji poznać nowe miasta i ludzi, nawiązać znajomości. Nie da się jednak ukryć, że kluczową sprawą są pieniądze. Opiekunki zwykle otrzymują wynagrodzenie rzędu około 5000 złotych, a do tego zakwaterowanie i jedzenie.

Oczywiście opiekowanie się starszymi osobami to także ogromna lekcja pokory, cierpliwości i odpowiedzialności. Firmy, które zatrudniają opiekunki, często proponują też kursy doszkalające. W ten sposób można stale podnosić swoje zdolności i kwalifikacje.

Gdzie znaleźć zatrudnienie?

Na pewno ofert tego rodzaju nie brakuje. Niemcy chętnie zatrudniają Polki przy opiece nad starszą, bliska osobą. Część opiekunek otrzymuje pracę bezpośrednio, np. dzięki ogłoszeniom lub kontaktom czy znajomościom z rodziną pacjenta.

Spore grono wybiera jednak inną opcję. Opieka nad seniorami w Niemczech możliwa jest również dzięki agencjom pracy. Ta forma na pewno daje gwarancję bezpieczeństwa, a poza tym dodatkowe atuty w postaci legalności zarobkowania, świadczeń ZUS, wsparcia czy pomocy przy wielu formalnościach.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

Dudek@e-oko.com