Praca opiekunki w Niemczech – jak wygląda?

Praca opiekunki w Niemczech jest dosyć spopularyzowana. A to dlatego że ofert na niemieckim rynku pracy stale przybywa. Niemcy często wolą powierzyć opiekę nad dzieckiem czy starszą osobą wykwalifikowanej opiekunce a samemu zająć się w tym czasie pracą czy rozwojem osobistym.

Jak wygląda praca dla opiekunek w Niemczech?

Praca ta względnie niewiele będzie się różnić od pracy opiekunek w innych krajach. Mogą różnić się jedynie, codzienne zadania, zwyczaje (odnoszące się do danego kraju) czy też zarobki. Harmonogram pracy jest zwykle ustalany, często już na etapie powstania ogłoszenia z ofertą pracy. Zazwyczaj praca dla opiekunek w Niemczech jest albo w pełnym etacie lub na parę godzin. Czasami opiekunki są powiązane z jednym „domem” czyli jednym etatem. Inne zaś opiekunki, pracujące „godzinowo” łapią się dwóch etatów. Jeden i drugi system pracy może mieć plusy i minusy. Jednak warto dostosować to do swoich potrzeb czy preferencji. Opieka nad dzieckiem znacząco różni się od opieką nad dzieckiem. Przy opiece nad dzieckiem często zajmują się opiekunki które mają już doświadczenie bądź wychowały własne dziecko i wiedzą jak pracować. Do opieki nad starszą osobą niekiedy potrzeba bardziej zdeterminowanej, silnej osoby aby móc pomóc starszej osobie. Oba przypadki mają swoje zalety i wady.

Gdzie szukać pracy?

Praca dla opiekunek w Niemczech była, jest i będzie. Pracy możemy szukać na wiele sposobów
– wstawienie własnego ogłoszenia, warto wtedy napisać parę słów o sobie, o swoim doświadczeniu czy też referencjach
– istnieją agencje zajmujące się poszukiwaniem opiekunek do pracy w Niemczech, często też agencje pomagają w transporcie z Polski do Niemiec czy też zakwaterowaniu, jednak jak wiadomo pobierają też prowizje których można uniknąć, załatwiając to „na własną rękę”
– możemy też szukać ogłoszeń na niemieckich portalach ogłoszeniowych

Czy warto podjąć się takiej pracy?

Na to pytanie mimo wszystko każdy powinien odpowiedzieć sobie samemu. Jednak można przyznać że praca ta ma swoje plusy i minusy. Jeśli lubimy pomagać innym to w takiej pracy możemy się spełniać, jeśli lubimy pracę z dziećmi, wychowaliśmy własne dziecko to taka praca może być dla nas łatwiejsza. Jest to też dobra okazja na podłapanie języka niemieckiego, jeśli nie znamy go zbyt dobrze. Są też momenty kiedy dziecko śpi i wtedy możemy chwilę odpocząć. Warto również zwrócić uwagę na odpowiedzialność jaka jest na nas skierowana przy opiekowaniu się życiem drugiej osoby. Praca opiekunki w Niemczech dla jednych może okazać się monotonna a dla drugich każdego dnia urozmaicona – jednak każdy po przeczytaniu artykułu może wstępnie rozsądzić czy to praca dla niego czy też nie.

Artykuł przygotowany we współpracy z Private Care

Dudek@e-oko.com

https://www.gama-sklep.com.pl/a/354-ciekawe-kuchnie https://esmeble.pl https://2006badukleague.com