Podstawowa klasyfikacja betonu

Beton jest najczęściej wykorzystywanym w budownictwie materiałem. Ze względu na gęstość rozróżnić można klasy betonu. To od nich zależy stopień trudności cięcia betonu czy wiercenia w nim otworów. Dominujące kruszywo ma natomiast wpływ na podział kruszywowy. Beton może mieć idealne właściwości, dzięki którym znajduje swoje zastosowanie w budynkach mieszkalnych i największych inwestycjach publicznych.

Skład betonu

Do produkcji betonu wykorzystywany jest cement, woda oraz kruszywo o odpowiedniej grubości, w zależności od przyszłego przeznaczenia betonu. Niektóre domieszki mogą zmienić właściwości betonu, opóźnić proce jego twardnienia lub poprawić konsystencję. Może mieć to bardzo duże znaczenie w przypadku wykonywania operacji takich jak cięcie betonu czy wiercenie w betonie. Gotowy materiał otrzymuje swoje właściwości poprzez hydratację. Im więcej dni upłynie od zmieszania cementu z wodą, tym mocniejszą wytrzymałość zyskuje beton. Wiercenie otworów w betonie o dużej wytrzymałości może być bardzo trudne bez odpowiedniego sprzętu.

Gęstość betonu

Beton może może zostać sklasyfikowany ze względu na rodzaje opisujące jego klasę, czyli betonu zwykłe, lekkie i ciężkie. Betony zwykłe to betony, które posiadają największą gęstość w stanie suchym. Są one zrobione z kruszyw całkowicie naturalnych lub łamanych, takich jak np. żwir lub granit. Są one stosowane w strukturach betonowych i żelbetonowych. Cięcie betonu zwykłego jest dość wymagające. Natomiast betony lekkie posiadają niższą gęstość w stanie suchym. Tworzone są z lekkich kruszyw, takich jak pumeks, wapień, żużel, agloporyt czy tuf wulkaniczny. Przeznaczone są do wykonywania drobnowymiarowych i średniowymiarowych elementów, np. bloczków, nadproży czy płyt stropowych. Wiercenie w betonie lekkim jest najłatwiejsze, ze względu na niższą gęstość. Betony lekkie to np. gazobeton lub beton komórkowy.

Betony ciężkie

Największą gęstość w stanie suchym posiadają betony ciężkie. Wiercenie otworów w betonie ciężkim jest bardzo trudne, właśnie ze względu na dużą wytrzymałość. Betony ciężkie wykonywane są z ciężkich kruszyw specjalnych, np. barytowych czy manganowych. Część promieniowania jonizującego jest przez nie zatrzymywana, przez co znajdują one swoje zastosowanie w elektrowniach atomowych, szpitalach oraz zbiornikach na odpady radioaktywne. Do cięcia betonu ciężkiego niezbędne jest posiadanie mocnej piły z ostrzem diamentowym. Łatwość cięcia lub wiercenia w betonie zależy również od składnika kruszcowego, żwirowego, łupkoporytowego lub keramzytowego.

Więcej o betonie dowiesz się na stronie http://wierceniebetonu.com/

Dudek@e-oko.com