Początki przygody z nurkowaniem – jak zacząć?

Wśród wielu ciekawych sportów, jakie ostatnio nabierają popularności, jest nurkowanie. Coraz więcej osób decyduje się na odbycie kursu, często połączonego z wyjazdem w piękne rejony świata. Nie ma wątpliwości co do tego, że taki sposób spędzania wakacji jest naprawdę godny pozazdroszczenia. Jak zatem zacząć swoją przygodę z nurkowaniem?

Specjalne zezwolenia

Aby nurkować, trzeba najpierw odbyć specjalistyczny kurs. Jest ich wiele, ponieważ prowadzą je różne organizacje, ale nie oznacza to, że robiąc kurs w jednej na przykład popularnej w Polsce PADI)], nurek na stałe związuje się tylko z nią. Inne zwykle honorują zdobyte uprawnienia. Istnieje kilka stopni zaawansowania w nurkowaniu, oraz różne specjalizacje.

OWD, czyli Open Water Driver, to podstawowy stopień. W zakres umiejętności po tym kursie należy używanie podstawowego sprzętu oraz nurkowanie do głębokości osiemnastu metrów (w przypadku dzieci powyżej lat dziesięciu, a poniżej piętnastu jest to dwanaście metrów). Kolejny stopień, Advance Open Water Driver, umożliwia nurkowanie do trzydziestu metrów.

Jakie specjalizacje można ukończyć?

Zaawansowany nurek, który chciałby poprawić i poszerzyć swoje umiejętności, może odbyć dodatkowe szkolenia. Ich ceny są nieco niższe niż podstawowych kursów, a umożliwiają one na przykład nurkowanie na głębokości do czterdziestu metrów, co daje znacznie większe możliwości eksplorowania zbiorników wodnych.

Innymi umiejętnościami, jakich nabywa się w czasie specjalizacji, może być fotografowanie pod wodą, badanie wraków (wymagające naprawdę szczególnych umiejętności nurkowania), wycieczki nocne (po ciemku) lub filmowanie pod wodą w sposób poprawny technicznie. Można też nauczyć się nurkować z łodzi, w prądzie, a także rozpoznawać gatunki ryb i raf koralowych. Wszystkie te szkolenia poprawiają zakres umiejętności i pogłębiają teoretyczną wiedzę o tym rodzaju sportu.

Kto nie może nurkować?

Istnieje kilka okoliczności, które wykluczają z uczestnictwa w kursie. Każdy kurs zaczyna się sprawdzeniem umiejętności pływania, która nie musi być wcale perfekcyjna – należy jedynie przepłynąć dwieście metrów, dowolnym stylem i w dowolnym czasie. Nurkowania nie poleca się osobom o bardzo słabej wydolności, spowodowanej na przykład chorobami układu oddechowego lub krążenia.

Do kursu nie mogą też przystąpić osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne, ponieważ przebywanie pod wodą wymaga dużej zdolności opanowania, także w sytuacjach kryzysowych. Nawet nieskomplikowane problemy lękowe mogą to utrudnić.

Tekst powstał we współpracy z DiveGear.pl

Dudek@e-oko.com