Po czym poznać, że kasa fiskalna jest wydajna?

Każdemu przedsiębiorcy zależy chyba na tym, aby korzystać z wydajnych technologii dla biznesu. Nie muszą być to od razu najbardziej zaawansowane urządzenia bądź programy, ale po prostu rozwiązania, które spełnią oczekiwania firmy. A jak sprawdzić, czy konkretne modele kas fiskalnych wyróżniają się odpowiednią wydajnością? Trzeba najpierw poznać najważniejsze parametry i funkcje urządzeń rejestrujących.

Czy wielkość urządzenia ma znaczenie?

Już na wstępie należy zaznaczyć, że wydajne kasy fiskalne nie muszą być wcale bardzo duże. Urządzenia rejestrujące, które są obecnie tworzone przez producentów technologii sprzedaży, często wyróżniają się kompaktowymi gabarytami. A w dzisiejszych czasach niewielka konstrukcja nie oznacza ubogiej funkcjonalności. Wręcz przeciwnie, w wielu małych kasach fiskalnych również znajdziemy rozwiązania, które zdecydowanie wpływają na wydajność tej technologii. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że produkowane obecnie urządzenia rejestrujące przypominają smartfony czy tablety. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z miniaturyzacją, która zdecydowanie zwiększa wygodę obsługi, a równocześnie nie ogranicza „produktywności”. Rozbudowane kasy fiskalne też oczywiście są dostępne na polskim rynku. Niemniej jednak, przedsiębiorcy, którzy chcą wdrożyć w swoich firmach „mocniejsze” urządzenia, nie są wcale skazani na największe modele.

Najważniejsze cechy kas rejestrujących

Jakie funkcjonalności decydują o tym, że dane urządzenie rejestrujące można uznać za wydajne? W przypadku współczesnych kas duże znaczenie na pewno ma to, w jaki sposób konkretne modele archiwizują kopię paragonów fiskalnych. Wspomniane dane można bowiem przechowywać w formie papierowej (na zadrukowanych rolkach) lub elektronicznej (na karcie pamięci). I jak łatwo zgadnąć, gromadzenie dokumentacji na cyfrowym nośniku jest zdecydowanie praktyczniejsze. Decyduje również o wydajności kasy fiskalnej.

Istnieje jeszcze kilka parametrów i funkcji, które zawsze wpływają na ogólną ocenę urządzenia rejestrującego. Ważna jest na pewno obsługa różnych interfejsów komunikacyjnych, czyli portów i modułów bezprzewodowych, służących do wymiany danych z innymi elementami firmowego systemu. Dodatkowo, wszechstronne kasy fiskalne powinny oferować skonfigurowanie co najmniej kilku tysięcy PLU (pozycji towarowych) oraz korzystanie z trybu szybkiej sprzedaży (przy pomocy zaprogramowanych skrótów klawiszowych).

Wydajność technologii działających on-line

Za niedługi czas funkcjonalność urządzeń fiskalnych zaczną wyznaczać dodatkowe rozwiązania techniczne. Oprócz kas z papierową oraz elektroniczną kopią paragonów, na rynku będą również dostępne modele działające w trybie on-line. Pojawienie się tych urządzeń w krajowych firmach stanie się faktem po wprowadzeniu zmian w polskim systemie fiskalizacji. Poza dotychczasowymi parametrami i funkcjami, decydującymi o wydajności kas fiskalnych, nowe modele pozwolą na transmitowanie danych do serwerów MF. Ponadto, właśnie za sprawą urządzeń on-line, przedsiębiorcy będą mogli zaoferować swoim klientom dodatkową formę paragonu – elektroniczną, przesyłaną np. na adres e-mail nabywcy.

A to tylko niektóre zmiany w systemie fiskalizacji, do których dojdzie w 2018 roku. Dlatego warto na bieżąco śledzić informacje o nowych kasach fiskalnych.

Dudek@e-oko.com

https://adoptastate.org/nowy-kask-jezdziecki-na-co-zwrocic-uwage/ https://hellheaven.pl/dlaczego-warto-przyjac-iso-13485/ https://signwise.pl/iso-9001-norma-ktorej-nie-warto-bagatelizowac/