Pakowanie towarów

Pakowanie towarów – sposób na zapewnienie bezpiecznego magazynowania i transportowania towarów. To coś, bez czego ciężko jest sobie wyobrazić dzisiejszy handel, dzisiejszą produkcję i dystrybucję. Czy więc systemy pakowania towarów są potrzebne i jakie są ich rodzaje?

Pakowanie towarów

Jako że w dzisiejszych czasach producenci chcą prowadzić kompleksową usługę, skupiają się już nie tylko na samej produkcji ale również na opakowaniach. Wszelkie wypełnienia i zabezpieczenia towarów są wskazane do tego, by klient był w stu procentach zadowolonych z dokonanej transakcji. Jakie sposoby na pakowanie towarów są aktualnie najlepsze?

– nadmuchiwane kieszenie – są to woreczki wypełnione powietrzem, które wyglądają jak małe poduszeczki. Jest to wypełniacz do tekturowych opakowań, w których przechowuje się bądź transportuje dość delikatne czy cenne rzeczy. Takie wypełnienie pozwala na bezpieczny transport bez obawy o uszkodzenie, zadrapanie czy zniszczenie towaru.

– folia bąbelkowa – najbardziej popularny system pakowania towarów. Folia z powietrznymi bąbelkami, która idealnie nadaje się do owinięcie cenniejszych i delikatniejszych produktów, celem zabezpieczenia ich przed zniszczeniem.

– pianka poliuretanowa – pełni podobną funkcję, jak folia bąbelkowa. Wadą jest jej delikatność – dość szybko się przerywa, co może doprowadzić do lekkiego uszkodzenia (na przykład porysowania) produktu w nim się znajdującego.

– system płaskich toreb do zgrzewania – w takiej torebce umieszcza się produkt, odsysa powietrze i zgrzewa krawędzie. Stosowany jest najczęściej w przemyśle spożywczym.

– kliklok – jedna z bardziej powszechnych sposobów na zapakowanie towaru – pakowanie w składane pudełka.

– blister-pack – sposób na szczelne zapakowanie produktów farmaceutycznych a także zabawek. Polega na ułożenie produktu na folii termoplastycznej i zgrzaniu krawędzi. Idealnie zabezpiecza towar przed czynnikami zewnętrznymi, nie pozwalając na jakąkolwiek ingerencję – co jest niezwykle istotne, zawłaszcza w momencie przechowywania i transportu leków.

Systemy pakowania towarów – zalety

Do zalet systemów pakowania towarów można zaliczyć przede wszystkim wygodę zarówno producentów, jak i nabywców. Ci pierwsi mają większą pewność, że towar dotrze do klienta w nienaruszonym stanie (a to z kolei zmniejsza ryzyko reklamacji). Drudzy zaś mają pewność, że towar nie został w żaden sposób pozbawiony swojej wartości i zachował stan, który otrzymał w procesie produkcyjnym.

Zaletą jest również to, że systemy pakowania towarów pozwalają na swobodny transport i magazynowanie. Towar jest bezpieczny i łatwy w przechowywaniu. Nie niszczy się, nie brudzi, nie zmienia swojego wyglądu czy właściwości.

Dudek@e-oko.com