Ostrzałka – mały dodatek niezbędny w kuchni

Nawet najlepszej jakości nóż nie będzie dobrze spełniał swojej funkcji, jeśli jego ostrze będzie stępione. Aby cieszyć się precyzyjnym i niezawodnym narzędziem, należy odpowiednio dbać o krawędź tnącą.  Nieodłącznym elementem kuchennego zestawu noży jest ostrzałka. Jaki model sprawdzi się w Twojej kuchni?

Stalowa, kamienna, ceramiczna – jaka okaże się najlepsza?

Kupując ostrzałkę, warto pamiętać o kilku praktycznych zasadach. Przede wszystkim, w sklepach możemy znaleźć ostrzałki do noży wykonane z różnorodnych materiałów. Pierwszą zasadą, jaką należy się kierować podczas kupna takiego narzędzia, to twardość materiału, z którego jest zbudowane. Do ostrzenia noży zawsze używa się ostrzałki z tworzywa twardszego niż ostrze. Uniwersalnym modelem, który przywróci świetność zarówno nożom stalowym, jak i ceramicznym, jest ostrzałka diamentowa, charakteryzująca się najwyższym stopniem twardości.

Prawidłowe naostrzenie noży wymaga utrzymania odpowiedniego kąta. Dzięki ostrzałkom z wyprofilowanymi żłobieniami cały proces będzie niezwykle łatwy. Osoby o wprawnej ręce mogą postawić na metalowe lub ceramiczne pręty, czyli tak zwane stalki, służące do ręcznego szlifowania krawędzi tnącej. Do noży japońskich zaleca się stosowanie specjalnych ostrzałek z kamieni wodnych i szlifierskich. Obok ostrzałek ręcznych możemy znaleźć modele automatyczne i elektryczne.

Jak często ostrzyć noże?

Z ostrzeniem noży nie należy czekać, aż ostrza całkowicie się stępią. Profesjonaliści delikatnie ostrzą swoje narzędzia przed każdym użyciem. W domowych warunkach wystarczy, jeśli podrasujesz nóż raz na 2-3 tygodnie. Na stronie gerlach.pl znajdziesz solidne ostrzałki, dzięki którym sprawnie i bezpiecznie naostrzysz każdego typu ostrze.

Dudek@e-oko.com