Opieka nad bliskim seniorem a opieka nad podopiecznym

Wiele osób, które w życiu codziennym opiekuje się własnymi bliskimi w podeszłym wieku, podejmuje decyzję o wykonywaniu pracy zawodowej w charakterze opiekuna starszych ludzi. Czy rzeczywiście wszystkie działania pielęgnacyjne przy rodzicach czy dziadkach są dokładnie tym samym w przypadku innych seniorów?

Podobieństwa

Opiekę nad straszą, bliską osobą a podopiecznym w ramach zlecenia zawodowego, można porównać do bycia rodzicem i wykonywania pracy w charakterze niani. W jednym i drugim przypadku ogromną korzyścią jest zdobyte w życiu prywatnym doświadczenie. Dotyczy to wiedzy na temat funkcjonowania ludzi na tym etapie rozwoju, ich możliwości, ograniczeń, potrzeb. Ci, którzy zajmowali się już starszymi osobami z rodziny, wiedzą nieco lepiej, czego można się spodziewać, jak zareagować, co robić w danej sytuacji, ponieważ znają pewne schematy z własnego życia. Bez wątpienia niezwykle istotna jest umiejętność wykonywania poszczególnych czynności (związanych choćby z higieną, pielęgnacją, karmieniem, podawaniem leków), a także zwykła świadomość, jak ciężka jest to praca.

 

Różnice

Jest jednak druga strona medalu – mimo doświadczenia trzeba pamiętać, że każdy senior jest inny. Chodzi tu zarówno o osobowość, charakter, usposobienie, jak również ogólny stan psychofizyczny takiego pacjenta. Znów można dokonać tu porównania do rodzicielstwa i pracy opiekunki dziecięcej. To, że nasz bliski zachowuje się w określony sposób lub wymaga danych czynności, nie oznacza, że dokładnie tak samo wyglądać będzie praca z podopiecznym. Indywidualne podejście odgrywa tu kluczową rolę – obowiązki przy każdej z takich osób bywają często diametralnie różne. Należy zatem mieć na uwadze, że senior, którego nie znamy tak dobrze, może mieć całkiem inne potrzeby, a praca przy nim wymagać o wiele więcej wysiłku, niż w przypadku zajmowania się własną mamą, teściem czy dziadkiem.

 

Co łatwiejsze?

Wskazanie, czy prostsza jest praca wykonywana w ramach zawodu czy obowiązków rodzinnych, jest w zasadzie niemożliwe. Wszystko zależy tu od konkretnego przypadku. Część osób twierdzi, że łatwiejsze jest zajmowanie się podopiecznym. Ich argumentem jest to, że nie ma tu tak silnej więzi emocjonalnej, a całość wykonuje się w ramach narzuconych zadań, po których można wrócić do własnego domu i odetchnąć. Nie jest to zatem tak bardzo obciążające psychicznie. Inni z kolei uważają, że senior spoza kręgu bliskich osób miewa często większe wymagania. Dochodzi tu czasem również ograniczone zaufanie, a często także niezrozumienie wynikające z niedostatecznej znajomości drugiej strony. Do tego niektóre z czynności wykonywanych przy podopiecznym wymagają niekiedy większego przełamania i odporności. Nie da się zatem jednoznacznie powiedzieć, co jest prostsze, ale trzeba pamiętać o tym, że opieka nad bliską osobą starszą a opieka podopiecznym, to czasami dwie zupełnie różne sprawy.

 

Partnerem artykułu jest firma prosenior oferująca pracę w Niemczech dla opiekunów osób starszych. Aktualna oferta pracy dosepna na stronie prosenior.pl/praca-jako-opiekunka

Dudek@e-oko.com

https://urbantraffic.pl https://www.gama-sklep.com.pl/a/397-biala-kuchnia-z-wyspa https://beesafe.pl/porady/ile-trwa-egzamin-na-prawo-jazdy/