Ogród w rodzimym stylu – zawsze modny

Pośród wielu aranżacji ogrodowych jeden styl zawsze pozostaje modny – ogród rodzimy czy też rustykalny. Taki, w którym panuje pewna swoboda treści i formy. Pewna dowolność, której jednak nadajemy ramy. Dlaczego ogrody tego typu zawsze będą cieszyły się popularnością? Chyba dlatego, że są takim magicznym i ciepłym odwołaniem do sielskiej przeszłości, której chyba każdemu niezmiernie brakuje w maksymalnie technologicznej i multimedialnej rzeczywistości.

Drewno i rattan w klasycznej odsłonie

Tak trudno jest się obecnie odnaleźć pośród tych wszystkich nowinek i nowości. Tak ciężko się wyciszyć. Tymczasem ogrody rustykalne to odnalezienie siebie i wyciszenie nam zapewniają.

Jak powstaje rama dla rustykalnej swobody ogrodowej, w której jest miejsce na łąkę kwiatową i krzaki malin? Najczęściej do wprowadzenia pewnego ładu w ogrodzie wiejskim wykorzystuje się najbardziej naturalny materiał, czyli drewno. W przestrzeni rustykalnej drewniane są nie tylko ogrodzenia oddzielające ogród od reszty świata, ale też wszelkie płotki pojawiające się wewnątrz, wykorzystywane do dzielenia rabatek. Elementy drewniane to także sama elewacja budynku, drzwi i okna oraz okiennice – to wszystko wraz z ogrodem tworzy jedną spójną całość. Akcentem naturalnym są też stoły ogrodowe drewniane.

Wspaniałym dopełnieniem mebli z drewna są meble rattanowe – stylowe fotele czy krzesła. Idealnie też, na przykład na drewnianej werandzie, zaprezentują się rattanowe lampiony lub kosze i koszyczki na rośliny. Ta podwojona naturalność podkreśli charakter rodzimego ogrodu. Również meble ogrodowe technorattan sprawdzą się w takiej przestrzeni.

Swobodne nasadzenia

Ogród w rodzimym stylu nie lubi precyzyjnie wyznaczonych płaszczyzn. Rabatki swobodnie przechodzą w łąkę kwietną, a warzywniak w zakątek różany. Coś, co pozornie do siebie nie pasuje, okazuje się paradoksalnie nadzwyczaj trafne.

Dudek@e-oko.com