Odwrócona osmoza – co warto wiedzieć o tej metodzie filtracji wody

Najdoskonalszą i najbardziej bezpieczną dostępną obecnie metodą filtracji wody jest odwrócona osmoza. Ten rodzaj filtracji jest bardzo skuteczny w usuwaniu albo znacznej redukcji niezmiernie szerokiego spektrum zanieczyszczeń. Dlatego też jest metodą uzdatniania wody najczęściej wykorzystywaną przez producentów wody butelkowanej.

Możliwości jakie dają filtry oparte na odwróconej osmozie

Filtry oparte na technologii odwróconej osmozy zapewniają bardzo skuteczne oczyszczanie wody, dlatego nadają się doskonale do zastosowań domowych. Usuwają one zarówno zanieczyszczenia takie jak piasek i muł, ale również bakterie i wirusy.

Filtry osmotyczne umożliwiają usunięcie z wody cząstek tak niewielkich jak pojedyncze jony. Szczeliny w membranie osmotycznej są niezwykle małe – około 0,0005 mikrona. Dla porównania bakterie mają rozmiary od 0,2 do 1 mikrona, zaś wirusy od 0,02 mikrona do 0,4 mikrona.

Rodzaje membran osmotycznych

Występują dwa podstawowe typy membran osmotycznych, które wykorzystywane są w zastosowaniach domowych:
– Thin Film Composite (TFC) – jest to układ cienkich błon filtrujących, mają one wyższy współczynnik usuwania zanieczyszczeń niż membrany CTA, ale są bardziej narażone na zużycie przez wchłanianie chloru. Dlatego stosuje się filtr z węgla aktywnego jako filtr wstępny, który usuwa nadmiar zanieczyszczeń.
– Cellulose triacetate (CTA) – Celuloza triacetytowa.

Filtr, którego mechanizmem działania jest odwrócona osmoza, zbudowany jest zwykle z wstępnego filtra węglowego, membrany osmotycznej, pojemnika gromadzącego czystą wodę oraz kranika, którym dostarczana jest oczyszczona wodę.

Filtry osmotyczne i filtry wspomagające

Filtry działające na zasadzie odwróconej osmozy doskonale nadają się do zastosowań domowych. Rekomenduje się je zwłaszcza do filtracji wody kranowej. Odwrócona osmoza jest bardzo skuteczna, dlatego poleca się jej stosowanie w domach, w których są małe dzieci albo osoby cierpiące na alergie skórne.

Zaleca się stosowanie dwustopniowych filtrów łączących membranę osmotyczną oraz lampę ultrafioletową. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać najlepszą ochronę przed wszelkiego rodzaju bakteriami i wirusami.

Membrany osmotyczne mogą się bardzo szybko zużywać a to za sprawą chloru, żelaza, siarkowodoru albo bakterii. Dlatego zaleca się stosowanie wstępnych filtrów osadowych i wstępnych filtrów węglowych. Jeśli woda jest zbyt należy dodatkowo stosować domowe filtry zmiękczające wodę, to również przyczyni się do wydłużenia żywotności filtra osmotycznego.

Źródłem tekstu jest strona: http://wodanet.pl/

Dudek@e-oko.com

https://hexi-dump.org/spodnie-do-jazdy-konnej-zachowaj-komfort-podczas-treningu/ https://capitalareafriendsoftransit.org/czapraki-najwazniejsze-informacje-dla-poczatkujacych-jezdzcow/ https://pier-agence.com/ekonomia-a-blockchain/