Obowiązki Polaków pracujących za granicą

Współcześnie nie maleje liczba osób, które decydują się pracować poza granicami naszego kraju. Umożliwia to przede wszystkim przynależność Polski do Unii Europejskiej oraz otwarcie rynków pracy. Z możliwości tej skorzystały już setki tysięcy Polaków. Zanim jednak wyjedziemy z kraju, aby rozpocząć pracę w innym miejscu, musimy pamiętać o tym, że na miejscu czekają nas obowiązki związane z podjęciem pracy za granicą. Jakie to obowiązki?

Stały adres, konto w banku

Podstawą jest znalezienie lokum dla siebie – stałe miejsce zamieszkania pozwoli na pełne uzupełnienie dokumentów takich jak umowa o pracę. Jeszcze ważniejszym zagadnieniem jest założenia konta w banku – to właśnie na nie przelewana będzie comiesięczna wypłata.  Dodatkowo założenie konta pozwala także na późniejsze, łatwiejsze rozliczenie podatkowe w obcym kraju. Zagraniczne konto pozwala także na łatwiejszy zwrot podatku z Niemiec czy każdego innego państwa europejskiego. Wielu rodaków jest przerażonych koniecznością rozliczenia podatkowego w obcym kraju – na szczęście dzisiaj możemy skorzystać z licznych biur podatkowych, specjalizujących się właśnie w sprawach podatków za granicą. Dzięki nim rozliczenie z fiskusem będzie znacznie łatwiejsze!

Ubezpieczenie zdrowotne

Aby móc w spokoju pracować i żyć poza granicami Polski koniecznie zainteresujmy się ubezpieczeniem zdrowotnym. W zależności od kraju jest ono dobrowolne (samodzielnie wybieramy pakiet medyczny, który nas interesuje) lub automatyczne (dla osób zatrudnionych – podobnie jak w Polsce). Wielu Polaków rezygnuje z ubezpieczenia twierdząc, że jest ono za drogie. Musimy mieć jednak na względzie, że nie przewidzimy ani choroby, ani nieszczęśliwego wypadku. Dzięki ubezpieczeniu medycznemu będziemy mogli w spokoju korzystać z pomocy lekarza pierwszego kontaktu czy usług szpitali.

Dudek@e-oko.com

https://xann.pl/sitemap https://gardenspace.pl/meble-ogrodowe-tarasowe https://bombardirovka.com/jaka-diete-wybrac-by-zyc-zdrowo/