Niezwykłe wzory umywalek

Umywalka do tej pory kojarzyła się z białą, wykonaną z ceramiki misą. Kilka dostępnych w sprzedaży wzorów wyczerpywało problem. Żadnej finezji, wszak funkcja umywalki jest jasno określona. Na szczęście tak proste postrzeganie armatury łazienkowej w ogóle, zmieniło się w przeciągu kilku ostatnich lat.

Nie musi być nudno

Obecnie armatura łazienkowa, a w tym wypadku – umywalka, przestała spełniać funkcje wyłącznie praktyczne. Łazienka to naturalnie nadal pomieszczenie, w którym dbamy o higienę myjąc ręce, robiąc makijaż, czy robiąc pranie. Ale to także miejsce, w którym szukamy odpoczynku i relaksu biorąc wieczorem długą, ciepłą i pachnącą kąpiel. A taka kąpiel nie może się udać w brzydkim pomieszczeniu. Armatura spełnia więc także funkcję dekoracyjną, zapewniając nam miłe,a czasem wręcz niezwykłe doświadczenia wizualne.

Niezwykłe materiały

Armatura łazienkowa musi być odporna na działanie wody i osadzanie się brudu. Kto by pomyślał, że do wykonania umywalki można wykorzystać drewno? Stopy miedzi, szkło, pięknie barwiony plastik, marmur naturalny lub sztuczny – to wszystko wydaje się w miarę oczywiste. Ale drewno? Okazuje się, że i ten materiał designerzy wykorzystują z powodzeniem w projektowaniu nowoczesnej armatury łazienkowej.

Kolory i wzory

Także kolory i wzornictwo przestały mieć jakiekolwiek ograniczenia. Nowoczesne umywalki nie są już wcale białe – drewno czy marmur zachowują swoją naturalną kolorystykę i wzór, plastki i szkło barwione są w fantazyjne, wielokolorowe motywy. Kolorystyka także jest praktycznie nieograniczona – nikogo już nie dziwi czarna umywalka.
To wszystko sprawia, że armatura łazienkowa traci swój zimny, sterylny design, który większość z nas jeszcze doskonale pamięta z dzieciństwa. Teraz łazienka może być ciepła i przytulna.

Kształty

Umywalka nadal pozostaje misą, wyposażoną w odpływ wody i baterię. Ale sam kształt tej misy w niczym nie przypomina już klasycznej, starodawnej umywalki.
Owalne, prostokątne, okrągłe, prawie płaskie lub wręcz absurdalnie głębokie – to tylko mniej zaskakujące kształty nowoczesnych umywalek. Te bardziej niezwykłe to np. wnętrze umywalki wystylizowane tak, że wygląda jakby odciśnięty w niej był prehistoryczny amonit. Inna ciekawa propozycja to umywalka z labiryntem, do którego trafia woda z baterii. Zachwycone będą szczególnie dzieci.
Część umywalek wyposażona jest w półeczkę wykonaną z tego samego materiału, co uwalnia nas od kłopotu kupowania szafki czy regału.

To oczywiście fantastyczne, że przestaliśmy byc ograniczeni w doborze armatury łazienkowej. Z drugiej jednak strony przy takiej dostępności produktów – czasem ciężko zdecydować się na jeden konkretny.

Dudek@e-oko.com